Референдум у Польщі (2015)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Польський референдум 2015 — загальнонаціональний референдум, запланований на 6 вересня 2015 року, на який буде винесено три питання: одномандатних виборчих округів, змін до виборчого законодавства та ліквідації фінансування партій з держбюджету і податкових питань.

10 травня 2015 року під час першого туру президентських виборів Президент Польщі Броніслав Коморовський заявив, що за згоди Сенату хоче провести загальнонаціональний референдум, на який буде винесено три питання: одномандатних виборчих округів, змін до виборчого законодавства та ліквідації фінансування партій з держбюджету і податкових питань. Зокрема, у питанні податків Коморовський хоче запитати думки громадян, щодо зміцнення позиції платника. Він також повідомив про передачу проєкту змін до конституції, які уможливлять впровадження одномандатних виборчих округів[1]. 13 травня Президент Польщі підписав указ про проведення 6 вересня 2015 року референдуму у справі одномандатних виборчих округів, податків та фінансування політичних партій. Він заявив, що документ був відправлений до маршала Сенату того ж дня[2]. 24 травня 2015 року Президентом Польщі був обраний Анджей Дуда, який вступив на цю посаду 6 серпня 2015 року[3].

11 серпня 2015 року опозиційна партія «Право і справедливість» звернулася до президента Польщі Анджея Дуди з проханням додати до списку питань, винесених на референдум 6 вересня, ще три. Зокрема, консерватори запропонували винести на референдум питання зниження пенсійного віку, шкільного обов'язку для шестирічок і державної власності на ліси[4].

20 серпня 2015 року Президент Польщі Анджей Дуда звернувся до Сенату з пропозицією провести ще один референдум 25 жовтня, одним з ключових питань якого буде зниження пенсійного віку. За його словами, підвищення пенсійного віку до 67 років призвело до значних змін у житті працюючих громадян і їх родин. При цьому він сказав, що шанує рішення попереднього президента Броніслава Коморовського і не відкликатиме рішення про референдум 6 вересня щодо одномандатних виборчих округів[5]. У відповідь прем'єр Польщі Ева Копач заявила, що очікує від президента Анджея Дуди розширення списку питань, винесених на другий референдум, що може бути проведений 25 жовтня[6].

Примітки[ред. | ред. код]