Підляське воєводство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Підляське воєводство
Województwo podlaskie
POL województwo podlaskie COA.svg
POL województwo podlaskie flag.svg
Герб Прапор
Podlaskie (EE,E NN,N).png
На мапі Польщі
Адміністративний центр Білосток
Населення: 1 176 576[1]
Площа: 20 187,02[2]
Густота: 58
Номери автомобілів: B
TERYT: 20 Код ISO: PL-PD


Адмніністративний поділ
повіти гродські
земські
3
14
ґміни міські
місько-сільські
сільські
13
25
80
Влада
Уряд
Воєвода: Богдан Пашковський
Маршалок: Артур Косицький
Адреса: ul. Mickiewicza 3
15-213 Białystok (воєвода)

ul. Wyszyńskiego 1
Białystok (маршалок)

Лого воєводства:
Podlaskie logo.svg
Мапа
Офіційна сторінка

Підля́ське воєво́дство (пол. Województwo Podlaskie) — воєводство в Польщі, лежить у північно-східній його частині, межуючи з Білоруссю і Литвою. У регіоні чотири національні і три ландшафтні парки. Південно-східна частина воєводства охоплює історичний край Підляшшя[3].

Північна частина регіону — Сувальське поозер'я з найглибшим у низовинній частині Європи озером Ханьча. Його глибина досягає 108 м. Околиці озера — утворений льодовиком рельєф Сувальського ландшафтного парку.

У регіоні є й дика Августовська пуща, що обступає озеро Віґри. Пущу перетинає старовинний Августовський канал, справжній пам'ятник інженерної техніки, що діє з 1839 року. Канал сполучає річки Бєбжа і Німан, по польській стороні на ньому 14 шлюзів, зокрема 9, що збереглися з XIX століття.

Історія[ред. | ред. код]

До вересня 1939 року територія області входила до складу Польської Республіки. У той час, згідно із секретним Пактом Молотова-Ріббентропа між СРСР та нацистською Німеччиною, вона була зайнята військами Радянського Союзу. 22 жовтня того ж року радянська влада організувала на зайнятій території вибори. Майже всі кандидати були підібрані радянською владою, незалежних кандидатів не допускали, громадяни були змушені голосувати, а у всьому краї почався терор і репресії проти тих, хто не підтримував радянську владу. Згідно з офіційними результатами, за радянських кандидатів проголосувало 90% виборців. Після виборів, «обрані» депутати на зборах у Білостоці 28-30 жовтня звернулися з проханням приєднати ці землі до складу Білоруської РСР. 2 листопада Білосточчина була включена до складу СРСР. 9 грудня радянська влада розділила зайняті території на області — таким чином була створена і Білостоцька область.

Всі ці рішення вважалися незаконними з точки зору міжнародного права. Заняття північно-східних земель міжвоєнної Польської Республіки та включення їх до складу СРСР порушувало положення багатьох міжнародних договорів, зокрема Ризького мирного договору 1921 р., Договору про ненапад 1932 р. і Лондонської конвенції 1933 року про дефініції агресора. З цієї причини міжнародне співтовариство вважало територію Білостоцької області частиною Польщі під радянською окупацією.

У липні 1944 року місто було відвойовано радянськими окупантами і приєднано до Білорусі. 20 вересня 1944 року Білосток з прилеглими районами було передано Польщі, яка почала проводити політику насильницького виселення звідти білорусів і українців. У 1946 році під час адміністративного поділу з цих територій було утворене Білостоцьке воєводство. У 1975 році воєводство було поділено між трьома меншими: Білостоцьким, Сувалкським і Ломжинським. Під час нової адміністративної реформи 1998 року з регіону було утворено Підляське воєводство.

Географія[ред. | ред. код]

Розміщення[ред. | ред. код]

Підляське воєводство межує:

Міста з населенням від 50 000[ред. | ред. код]

Місто Населення Площа
POL Białystok COA.svg Білосток 291.823 102 км²
POL Suwałki COA.svg Сувалки 69.268 65,50 км²
POL Łomża COA.svg Ломжа 63.819 32,71 км²

Адміністративний поділ Підляського воєводства[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny. demografia.stat.gov.pl. Процитовано 25 листопада 2020. 
  2. Urząd Statystyczny w Białymstoku. bialystok.stat.gov.pl. Процитовано 14 лютого 2020. 
  3. Аркушин Г. Л. Українська більшість Берестейщини як сучасна меншість // Волинь-Житомирщина. Історико-філологічний збірник з регіональних проблем. — 2015. — № 26. — С. 6. Архівовано з джерела 30 серпня 2021. Процитовано 17 лютого 2020.


size Вармінсько-Мазурське воєводство Литва Литва
Gray compass rose.svg Білорусь Білорусь
size Мазовецьке воєводство size Люблінське воєводство