Рифська республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
'Tagduda n Arif'
جمهورية الريف
Конфедеративна республіка Рифських племен
Іспанське Марокко Merchant flag of Spanish Morocco.svg
1921–1926 Іспанське Марокко Merchant flag of Spanish Morocco.svg

Прапор Рифська республіка

Прапор

Столиця Аждир
Мови рифська
Релігії Іслам
Форма правління Республіка
Президент
 - 1921-1926 Мухаммед ібн Абд аль-Крім аль-Хаттабі
Прем'єр-міністр
 - 1923-1926 Hajj Hatmi(англ.)
Історичний період Інтербелум
 - оголошення 18 вересня 1921
 - скасування 27 травня 1926
Валюта Риффан Рифської республіки

Ри́фська респу́бліка (або Конфедеративна республіка Рифських племен) (берберська: Tagduda n Arif, араб. جمهورية الريف‎) була створена у вересні 1921 року, коли рифські племена повстали і оголосили про свою незалежність від іспанської окупації, а також від марокканського султана[1].

Держава, створена після перемоги при Анвалі в 1921 р. повсталими проти марокканського султана і європейських колонізаторів жителями Ер-Рифу (гірської області на півночі Марокко). На чолі держави стояв Абд аль-Крим, який носив титул президента , або еміра. Столицею держави вважалося рідне місто еміра, Аждір.

Республіка проіснувала до 1926 року. Вона не була визнана жодною європейською державою, хоча Абд аль-Крим намагався встановити дипломатичні відносини з Францією та Британією. Іспано-французька інтервенція на територію республіки отримала назву Рифської війни. У ході її іспанці застосовували проти повстанців хімічну зброю , але були безсилі нейтралізувати партизанський рух. У 1925 р. повстанці під час наступу на позиції французів дійшли майже до самого Феса.

Після вторгнення в республіку 250-тисячної іспано-французької армії на чолі з маршалом Петеном президент Абд аль-Крим, усвідомлюючи безперспективність подальшого опору при подібному чисельній і технічній перевазі ворога, 27 травня 1926 р. здався французам і був висланий на острів Реюньйон, після чого єдність Марокко було оголошено відновлено. Досвід успішного протистояння «великим державам» нечисленних збройних формувань рифської республіки використовувався багатьма повстанськими рухами в роки деколонізації.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Banknotes of the Rif. imperial-collection.net. Процитовано 2010-03-23.