Інтербелум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Інтербелум (дослівно лат. inter — між й лат. bellum — війна) — або міжвоєнний період — період між війнами. Термін зазвичай використовується для позначення періоду 1918 — 1939, тобто проміжку між Першою та Другою світовими війнами.

Опис[ред.ред. код]

В цей період історія зазнала потрясіння у більшій частині світу, в той час як Європа намагалася оговтатися від руйнувань Першої світової війни. У Північній Америці, особливо перша половина цього періоду було одним із періодів значного процвітання (Бурхливі двадцяті), але все змінилося з початком Великої депресії в 1929. Саме в цей час, що Веймарська республіка зазнала два епізоди політичного та економічного потрясіння, перший завершився гіперінфляцією в 1923, і провалом Пивного путчу в тому ж році. Стагнація викликана депресією в усьому світі, призвела до зростання нацизму. В Азії, Японія стала ще більш цілеспрямованою, особливо у відношенні Китаю.

Міжвоєнний період відзначився радикальними змінами в міжнародному порядку, далекого від рівноваги сил, який домінував перед Першою світовою війною в Європі. Одним iз основних інститутів, покликаних забезпечити стабільність, була Ліга Націй, створена по Першій світовій війні з метою підтримки міжнародної безпеки та миру і стимулювання економічного росту між країнами-членами. Вплив Ліги було підірвано войовничістю Нацистської Німеччини, імперської Японії та Італією під проводом Муссоліні, а також бездіяльністю Ліги Націй, що змусило багатьох замислитися про її ефективність та легітимність.

Низка міжнародних криз, які спробувала вирішити Ліга: вторгнення в Маньчжурію Японією і Абіссінська криза в 1935/36, в якій Італія вдерлася в Абіссінію, одну з небагатьох африканських країн вільних в цей час. Ліга намагалася ввести економічні санкції проти Італії, але безрезультатно. Інцидент підкреслив французьку і британську слабкість, про що свідчить їх небажання відцурання Італії і втрати її як свого союзника. Обмежені заходи, прийняті західними державами, підштовхнули Італію до альянсу з гітлерівською Німеччиною. Ефіопська війна показала Гітлеру слабкість Ліги і підштовхнула його взяти участь в Іспанській громадянській війні. Він також ремілітаризував Рейнську область, що є брутальним порушенням Версальського договору. Це був перший з низки провокаційних актів, кульмінацією яких стало вторгнення до Польщі у вересні 1939, і початок Другої світової війни.

Події міжвоєнного періоду[ред.ред. код]

Нижче наведено перелік деяких подій часів міжвоєнного періоду. Посилання представлені по країнах:


Війна Це незавершена стаття про війну.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.