Робітниче самоврядування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Робоче самоврядування, плакат, Буенос-Айрес.

Робітниче самоврядування — форма організації трудового процесу при якому трудовий колектив самостійно приймає ключові рішення по роботі підприємства.

Менеджери та керівники взагалі, повністю ліквідовані як частина персоналу на такому підприємстві, оскільки, як правило, саме вони доводять ситуацію в даному закладі до стадії оголошення банкрутства з імовірністю повного скорочення робітників. Тут, як відповідь на таку форс-мажорну ситуацію, колектив застосовує сміливий нетривіальний хід. Ігноруючи вказівки зверху на визнання (або близькість до такого) банкрутства підприємства, службовці продовжують трудитися. Причому, тоді як, здавалося б, що без співробітників управління на заводі має початися хаос і все завалиться за тиждень, відбувається несподівана річ. Трудовий процес починає, що називається, самоналагоджуватися. Робоче самоврядування визначає методи роботи, плани виробництва, соціальні гарантії, вирішує, власне, всі поточні проблеми підприємства.

Готель Hotel Bauen[en] в Буенос-Айресі, працюючий під робочим управлінням з 2003 року.

Підприємства з робочим самоврядуванням успішно працюють в умовах конкурентної економіки десятиліттями. Наприклад «відкриті заново» (англ. recovered factories) підприємства робітничого самоврядування в Аргентині, «відновлені» (ісп. fábrica recuperada) заводи в Іспанії, знаменита «LIP фабрика» у Франції в 1970-х роках, що стала одним із символів культурної революції 1968 року в Парижі, «Мондрагонська кооперативна корпорація» — найбільша корпорація країни басків в Іспанії, видавництво «AK Press» в США, готель «Bauen» в Буенос-Айрес (під робочим самоврядуванням можуть перебувати не тільки традиційні «фабрики» і «заводи»), але і інші організації.

У більш широкому тлумаченні, робочим самоврядуванням називали частину лівого руху в історії громадянської війни в Іспанії 1936 року, і політику «югославської моделі соціалізму», що призвела до появи руху неприєднання яке підкреслено ігнорувало ряд ключових установок Радянського Союзу.

Див. також[ред. | ред. код]