Нума Помпілій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Нума Помпілій
лат. Numa Pompilius'
Numa Pompilius.jpg
Нума Помпілій
2-й Цар
Початок правління: 717 до н. е.
Кінець правління: 673 до н. е.
Попередник: Ромул
Наступник: Тулл Гостілій
Дата народження: 21 квітня 753 до н. е.(-753-04-21)
Дата смерті: 673 до н. е.
Дружина: Тація
Лукреція
Діти: донька Помпілія
Батько: Помпоній

Ну́ма Помпі́лій (лат. Numa Pompilius; *21 квітня 753 до н. е. — †673 до н. е.) — легендарний другий цар стародавнього Риму. Правив з 717 до 673 р. до н. е. Після смерті Ромула, на тридцять сьомому році його правління, народ довго не міг обрати наступника. Суперечка постала між римлянами і сабінами. Кандидатами були Веллес (від сабінян) та Юлій Прокул (від альбійців). Обидві сторони не хотіли поступатися у правах за корону. Але сабіни дійшли компромісу, стверджуючи, що оскільки Ромул був римлянином, то наступним царем повинен стати представник їхнього народу. Після зібрання царем проголосили Нуму Помпілія. Патриції вибрали найповажніших громадян, як послів до Нуми з проханням приїхати у Рим і прийняти престол.

Нума народився в день заснування міста Рим у місті Кури. Його батьком був відомий громадянин Помп Помпоній. Завдяки скромності і гострому розумові, він одружився з єдиною дочкою Татія — Татією. Коли приїхали посли із Риму, Нумі було 39 років.

Ставши царем, він найперше розпустив загін особистої охорони, який складався з трьохсот чоловік.

Заборонив зображати статуї богів у вигляді людей, або тварин. Також заборонив приносити кровні жертви богам. Нум започаткував звання понтифіка. За легендою саме він збудував храм Вести, в якому весталки підтримували вічний вогонь. На дев'ятому році його правління Рим охопила чума. Закінчивши релігійні реформи, Нум збудував палац біля храму Вести. Саме він розділив народ по групах, а саме на: ковалів, гончарів… в залежності від діяльності.

Також він виправив календарну систему. За царювання Ромула місяці не мали ні чіткої кількості днів, ні певної послідовності. Нум вирахував, що різниця між місячним і сонячним календарем складає одинадцять днів. Він переставив місяці місцями. Березень був першим, а став третім, січень з одинадцятого став першим… Саме він до загальних місяців додав січень і лютий.

Також Нум збудував храм, який мав двоє дверей. Під час війни двері храму були відкриті, а в мирні часи — закриті.

Коли Нум помер, йому було п'ятдесят років.

Нум був мудрим царем, який бачив силу народу не у війні, а в мирі.

На честь правителя названо астероїд 15854 Нума[1].

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]