Квірін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квірін на римській монеті, 56 рік до н. е.

Квірі́н (лат. Quirinus) — староітальське божество, культ якого згодом злився з культом Марса. Первісно Квірін був покровителем хліборобства. Йому віддавали шану на одному з римських пагорбів, який називався Квіринал. Ім'ям Квіріна римляни називали обожненого Ромула.

Квірін у міфах[ред. | ред. код]

Засновник Риму, Ромул, правив 36 років, успішно воюючи з ворогами, чим примножував багатство, славу і землі держави. Цього не міг стерпіти бог війни Марс, що жадав убивств і крові, а не процвітання. Він звернувся до Юпітера з проханням виконати давню обіцянку і взяти Ромула живим на небо аби Рим позбувся царя. Коли Ромул вкотре оглядав своє військо, раптово настало сонячне затемнення і коли терява розсіялася, Ромул зник зі свого трону. Римом стали ширитися чутки начебто наближені Ромула вбили його, а тіло сховали, назрівала ворожнеча між його підданими. В цей час втрутився Юлій Прокул, старий соратник Ромула. Він розповів, що бачив Ромула, котрий з'явився перед ним на дорозі до Риму. Той повідав, що був узятий на небо, де став богом, і дав пророцтво: Рим правитиме усім світом і не знайдеться жодної сили, здатної протистояти зброї римлян. Почувши це, римський народ визнав Ромула богом і припинив суперечки.

Вдові Ромула, Герсалії, богиня Юнона прислала свою посланицю — богиню веселки Іриду. Вона повідомила ще раніше за Юлія, що Ромул став богом і Герсалія матиме одну нагоду ще раз зустрітися з ним. Коли вони вийшли на один з римських пагорбів, з неба впала зірка, від якої Герсалія загорілася і в полум'ї піднялася на небо. Там вона знову стала дружиною Ромула-Квіріна, відомою відтоді як богиня Гора.

Література[ред. | ред. код]

  • Словник античної мітології / Упоряд. Козовик І.Я., Пономарів О.Д. — Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2006. — 312с.
  • Циркин Ю.Б. Мифы Древнего Рима. — М.: ООО «Издательство Астрель»: ООО «Издательство АСТ», 2000. — 560 с.