Рідна Українська Національна Віра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Символ РУНВіри
Лев Силенко
Святиня РУНВіри в Спрінг Ґлені
Проповідь Л. Силенка
Priest at the Temple of the Nativity of Lev Sylenko in Bohoyavlensky, Mykolaiv, Ukraine.png
Priests at the Temple of the Nativity of Lev Sylenko in Bohoyavlensky, Mykolaiv, Ukraine.png

Рі́дна Украї́нська Націона́льна Ві́ра (РУНВі́ра) — українська неоязичницька, рідновірська релігійна організація.

РУНВіра є відповіддю космополітичним та атеїстичним настроям в Україні. За думкою її прихильників, вона відтворює національні особливості українського народу, як, наприклад, юдаїзмєврейського чи синтоїзмяпонського. РУНВіра прагне зберегти рідну віру.

Учення спрямоване на українців, яким цікавий стародавній світогляд власного народу, які прагнуть відзначати рідні свята, жити за рідними багатолітніми звичаями та обрядами, котрі своїм корінням сягають ще дохристиянських часів.

Назва Бога в РУНВірі — Дажбог (Датель Буття).

Ідейним натхненником РУНВіри є Лев Силенко (19212008) — Духовний Учитель і Пророк, який, реформувавши стародавню (дохристиянську) віру, проголосив РУНВіру (Рідну Українську Національну Віру), віру в Єдиного Господа Дажбога.

Перші проповіді РУНВіри Лев Силенко почав у США 1964 року. 3 грудня 1966 року в Чикаго була офіційно зареєстрована перша громада РУНВіри.

РУНВіра стверджує, що релігій багато, тому що є багато неоднакових розумінь Бога. Є релігії інтернаціональні: буддизм, християнство, іслам. І є народи, які мають національні релігії (японці, індуси, юдеї, китайці та інші). Вони своїми національними вірами установлюють своє окремішне (незалежне) місце в духовному житті людства.

Бог (незалежно від того, як хто його називає і розуміє) Один. Він кожному Народові дав волю розуміти Його по-своєму. Народ, який має своє розуміння Бога (свою національну віру) вільно утверджує свій шлях життя, свої закони моралі, свої святощі, обряди, традиції. («Святе вчення» Л. Силенко, ст. 8)

І тому я всюди кажу, що є Бог один так, як одне є Сонце в небі, але кожний народ має право розуміти єдиного Бога по-рідному, і в ім'я Правди і Любови на світі так має бути ще й тому, що кожний народ має право бути собою і має право мати свою мову, свій національний характер. У мене немає ворожого ставлення до релігій — я бачу у всіх релігіях світу проявлення невгамовного генія людства! (Мага Віра, 16:241)

РУНВіра критикує поклоніння єврейським святиням (Єрусалим, Вифлеєм, Йордан), тому що, на їхню думку, український народ має свої святині (Дніпро, Київ, Хортиця та ін.).

Одним із понять вчення є Духовна Незалежність, котра є священною і покликана обороняти національну свідомість. Згідно з РУНВірою, "щоб був Один народ, Одна Віра, Одна Влада, Одна Єдність Тобою" (МВ 52:5,3)

Найбільша громада РУНВіри у Львові та Києві. У світі понад 300 громад РУНВіри. Протягом 11003-11018 (2003-2018) років в Україні виходив часопис "Рідна Віра" (Реєстр. посвідчення ДЦ № 933). Вже з №9, 05 року часопис став "центром Силенкиян", що призвело до занепаду громад РУНВіри. Силенко нікому не каже: "Будь Силенком, ні, він кожному каже: "Будь сам собою, ти внук Дажбожий, не поклоняйся чужим богам!" (МВ 29:143)

Священні символи віри[ред. | ред. код]

Священна книга РУНВістів (2) — «Мага Віра, 52 Дні Мислення)», що у перекладі з санскриту нібито означає «Могутня Віра». Автором книги є Лев Силенко. Видання покликане реформувати давню політеїстичну віру Русі в монотеїстичну релігію сучасного зразка. Книга «Святе вчення» складена без участі Л.Т.Силенко, тому містить ряд невідповідностей тексту "Мага Віри".

Головним символом РУНВіри є зображення трисуття (тризуба), що означає світ видимий, явний, дійсний (Яв), духовний (Нав), та світ правил Дажбожих, освячених звичаями, досвідами, обрядами Прародителів наших (Прав). (МВ 23:63, МВ 24:152)

Датою початку літочислення у РУНВістітів (першим роком) вважають 9 000 рік до н.е. Наприклад, 2008 рік — це 11007 рік згідно з літочисленням РУНВіри. Прив'язка до Мізинської культури, Час: 23 000 (іноді 25 000) — 14 000 (іноді 13 000) роки тому. яка була раніше, не підтвердилася.

Цитати з «Мага Віри» та «Святого вчення»[ред. | ред. код]

«Не було й не буде такого пророка, якого б все людство визнало пророком, або сином Божим. І так є тому, що Бог справедливий: кожний свідомий народ воліє мати свого пророка, своє розуміння Бога. Протилежності в розуміннях Бога звеличують духовне життя Людства» (Мага Віра 51:41)

Я хочу, щоб з нектару науки моєї скресла іскра і впала в душу мого внука і він, збагатившись інстинктом самозбереження, здисциплінував свій розум. (Мага Віра 33:23)

Запитання. Як ставиться РУНВіра до інакше віруючих?

Відповідь. Кожна Віра, яка славить Бога і навчає людей любити людей, правдива. Хто каже, що тільки його віра правдива, спасенна і Богом об'явлена, жорстокий. Він в ім'я Бога принижує інші віри. І цим показує, що має віру з низькою духовною культурою. Я вчу: чим благородніша віра, тим більш вона толерантна. Сповідники РУНВіри толерантно ставляться до інакше віруючих, і цим звеличують себе і віру в милосердного Господа Дажбога." («Святе вчення» Лев Силенко)

«Толерантність — шлях духовного самовдосконалення, шлях світла і правди. Кожне в світі „я“ особисте і національне має святе право мати свій самобутній шлях, має святе право боронити своє єство. Змінити закони матері-Природи не можна: але можна їх злагіднювати. Між „я“ людським має точитися вічна боротьба за першість: коли б такої боротьби не було, людське „я“ змаліло б, охляло б. Боротьба між „я“ національними має бути великодушна і взаємоспівчутлива: без зазіхань на незалежність того чи іншого „я“. Благородство Людства підніметься на високий рівень тоді, коли зникне варварство — прагнення зазіхати на свідомість особистого і національного „я“.» (Мага Віра 48, 4 Закон правильного життя)

Запитання. У РУНВірі є ідолопоклонство, ікона Дажбога?

Відповідь. У РУНВірі немає ідолопоклонства, немає ікони (зображення) Дажбога. Хіба Святий Дух, Воля, Правда, Любов, Гравітація мають образ, стать? Уточнюю: ідолопоклонства, многобожжя Предків наших ніхто не чіпає. Але в РУНВірі многобожжя відмінене. Обряди ж предківські, ті, що життям вивірені, впроваджені в РУНВіру, і вони мають рідну форму і рідний зміст." («Святе вчення» Лев Силенко)

Запитання. Учителю Лев Силенко, Ви засновник РУНВіри, тобто концепції віри в єдиного Господа з ім'ям Дажбог. Вас Дажбог покликав до цієї духовної місії?

Відповідь. Осіянний Святим Духом, я почув голос Предків рідних. Предки в ім'я спасіння нащадків покликали мене звістити РУНВіру (Рідну Українську Національну Віру) в Єдиного Господа з ім'ям Дажбог. Чому з ім'ям Дажбог? У достойного народу ім'я Господа рідне. За десять століть духовної неволі мій Народ вистраждав право мати рідне розуміння Бога Милосердного, Всюдисущого і Всеправедного. Тобто мати рідну віру в своїй душі." («Святе вчення» Лев Силенко)

Сім законів правильного життя[ред. | ред. код]

 1. Правильне Мислення: а) Воля б) Мета в) Відвага
 2. Правильне Хотіння: а) Любов б) Справедливість в) Послідовність
 3. Правильне виконання: а) Відповідальність б) Точність в) Дисципліна
 4. Правильне ставлення до Себе й Оточення Повноцінне «Я» а) Незалежне «Я» б) Небайдуже «Я» в) Узгоджене «Я» (МВ 48, 4 Закон правильного життя)
 5. Правильне Харчування: а) Якісна Пожива б) Національне Вариво в) Обрядність
 6. Правильна Любов: а) Ненависть і ощадність б) Співпереживання і Жертовність в) Душевна Краса і Вірність (МВ, 6 Закон правильного життя)
 7. Правильна Віра: а) Природне Народження б) Блаженне Розуміння в) Правильне Призначення

=== Заповіді РУНВіри ===(МВ 48, 7 Закон правильного життя)

 1. Розумій і люби Бога по-рідному.
 2. Не поклоняйся чужоземним поняттям Бога.
 3. Самоудосконалюй розум, душу і тіло.
 4. Вір у себе.
 5. Люби родичів своїх.
 6. Виховуй дітей своїх у дусі Рідної Віри.
 7. Шануй духовність Предків своїх.
 8. Шануй свята Рідної Віри.
 9. Не самозабувайся на Чужині.
 10. Не обмовляй.
 11. Живи для добра Вітчизни.
 12. Будь правдивим свідком.
 13. Обороняй свої скарби і не привласнюй чужі.
 14. Не люби ворогів народу свого, не будь рабом.
 15. Не лишай у біді приятеля свого.
 16. Не зневірюйся.
 17. Люби дітей свого і чужого народу.

Храми[ред. | ред. код]

Духовний центр РУНВіри – Оріяна – розміщений у містечку Спрінг-Глен, що за 128 кілометрів північніше Нью-Йорку. Тут знаходяться Святиня Матері-України – центральний храм неоязичників‚ Священна Рада Святині, яку тривалий час з титулом “Рідний Пророк” очолював сам Лев Силенко, видавництво РУНВіри

Критика[ред. | ред. код]

РУНВіра не здобула значної популярності в Україні. Держава залишається світською, а більшість українців залишаються християнами. Язичників серед населення близько 0,1% і ця цифра не має тенденції до зростання[1], при цьому треба враховувати, що не всі язичники є прихильниками РУНВіри. Така ситуація може бути пов'язана з тим, що, всупереч думці «рунвірівців», така релігія не є «природньою» для українців, будучи лише романтизованим язичництвом. Крім того, роль відіграє загальне зменшення значення релігійних цінностей у сучасному світі.

Людей можуть також відлякувати ознаки секти, які є властивими РУНВірі: культ особи Лева Силенка, якого називають Пророком і Вчителем, а також ірраціональність, містицизм і відверті фальсифікації (наприклад, назва «Мага Віра» без будь-яких підстав подається як переклад із санскриту).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки 2. див. МВ 5:33, покажчик[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]