Сабіно Арана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сабіно Арана

Сабі́но Ара́на Ґої́рі (баск. Sabino Arana Goiri, нар. 26 січня 1865 в Абандо — пом. 25 листопада 1903 в Сукаррієті) — баскійський письменник. Засновник Баскійської націоналістичної партії, батько баскійського націоналізму.

Його було звинувачено в державній зраді за спробу надіслати телеграму президенту Теодору Рузвельту, в якому він похвалив США за допомогу Кубі в здобутті незалежність від Іспанії. Помер у віці 38 років від Аддісонової хвороби, якою занедужав у в'язниці. Під кінець життя відійшов від ідеології націоналізму.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у невеликому поселенні Абандо в передмісті Більбао. Його батько був знатним судновласником Сантьяґо де Арана і Ансотеґі. Сабіно був восьмою й останньою дитиною в сім'ї. Батько Сабіно був палким прихильником карлізму та одним з головних спонсорів військових формувань традиціоналістів під час Другої карлістської війни (1872—1876). Розгром карлістів обернувся для нього не лише фінансовою катастрофою, але й став психологічним та емоційним ударом, якого він так і не зміг перенести. З 1876 року він упав у глибоку депресію, що межувала з психозом, і 1883 року помер.

1876 року 11-річний Сабіно вступив до єзуїтського колегіуму-інтернату в Урдуньї, де провів 5 років свого життя. Сабіно мав слабке здоров'я і коли 1881 року він захворів туберкульозом, це мало не коштувало йому життя.

Після смерті батька 1883 року родина Арани переїхала до Барселони, аби Сабіно зміг здобути університетську освіту в м'якому середземному кліматі.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]