Аддісонова хвороба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аддісонова хвороба
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 E27.1-E27.2
DiseasesDB 222
MedlinePlus 000378
eMedicine med/42
MeSH D000224

Аддісонова хвороба (також — бронзова хвороба) — рідкісне хронічне ендокринне захворювання, при якому наднирники не продукують стероїдні гормони — (глюкокортикоїди та мінералокортикоїди). Зазвичай хвороба перебігає повільно, але у певній кількості випадків прогресує, що може призвести до аддісонового кризу. Аддісоновий криз — це небезпечний для життя патологічний стан, при якому різко знижується кров'яний тиск та може розвинутись кома.[1]

Етимологія[ред.ред. код]

Хвороба була вперше описана Т. Аддісоном (1855) та була названа на його честь.[2]

Клінічний перебіг[ред.ред. код]

Аддісонову хворобу виявляють порівняно рідко, переважно у віці 30—50 років, в результаті автоімунного пошкодження наднирників або інфекційного їх ураження. Розвивається поступово. При Аддісоновій хворобі у хворого переважно спостерігають неспецифічні клінічні прояви: слабкість, біль в животі, розлади травлення. Специфічним є бронзове забарвлення шкіри та слизових оболонок. Порушення усіх видів обміну в подальшому призводить до глибоких дистрофічних змін в міокарді, при цьому знижується скорочувальна здатність міокарду, зменшується серцевий викид. Часто спостерігають тахікардію.

Перебіг і прогноз Аддісонової хвороби сприятливі за умови вчасної діагностики та адекватного лікування.

Діагностика[ред.ред. код]

Діагноз Аддісонова хвороба встановлюють на підставі таких ознак і методів дослідження:

  • Клінічний аналіз крові: відзначаютьанемію, часто складного генезу — залізодефіцитна, В12-и фолієводефіцитна, гіпорегенераторна. Можливі еозинофілія, відносний лімфоцитоз, іноді лейкопенія.
  • Глюкоза та інсулін: зниження рівня глюкози в крові натщесерце. При проведенні глюкозотолерантного тесту — плоска глікемічна крива з вираженою гіпоглікемічною фазою. Знижена толерантність до інсуліну — виражене падіння рівня глюкози в крові.
  • Стероїдні гормони: зниження рівня в крові гюкокортикоїдів і мінералокортикоїдів.
  • Електроліти: дефіцит глюкокортикоїдів і мінералокортикоїдів є причиною надмірного виділення натрію з сечею, і рівень його в крові знижується до 110 ммоль/л, хлоридів — нижче 98,4 ммоль/л, а концентрація калію піднімається вище за 5 ммоль/л. Підвищений коефіцієнт натрій / калій. Іноді підвищений вміст кальцію в сироватці крові до 4,2 ммоль/л. Гіперкальціємія в таких випадках поєднується з гіперкальцієурією, спрагою, поліурією і гіпостенурією. Абсорбція кальцію в кишечнику і його вихід з кісток збільшуються. Нормалізація кальцієвого обміну відбувається при адекватній замісній терапії.
  • Функція нирок: знижується швидкість клубочкової фільтрації і ниркового кровотоку, підвищується рівень креатиніну в сироватці крові.

Примітки[ред.ред. код]

  1. de Herder, Wouter W.; van der Lely, Aart Jan (May 2003). Addisonian crisis and relative adrenal failure. Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders 4 (2). с. 143–7. doi:10.1023/A:1022938019091. PMID 12766542. 
  2. Українська радянська енциклопедія : [у 12 т.] / [за ред. М. П. Бажана]. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція Української Радянської Енциклопедії, 1974—1985.

Посилання[ред.ред. код]