Сапропель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сапропе́ль (від грец. σαπρός — «гнилий» і πηλός — «мул», «бруд») — органічні мули, відклади прісних континентальних водоймищ, які містять понад 15%мас. органічних речовин. Лігніно-гумусовий комплекс, вуглеводні, бітуми й інші в колоїдному стані.

Опис[ред. | ред. код]

Желеподібна або зерниста маса від рожевого до коричнювато-оливкового і майже чорного кольору, яка висихаючи твердне та не піддається розмочуванню.

Складається з решток організмів, що населяли товщу води і її поверхню (фітопланктон і зоопланктон), вищих водних рослин (макрофітів) і продуктів їх розпаду, а також розчинених речовин і мінеральних частинок. Формування С. відбувається під впливом біохімічних, мікробіологічних і механічних процесів.

С. — складний органомінеральний комплекс речовин. Елементний склад органічної маси: С — 53-60%; О — 30-36%; Н — 6-8%; S — 1,5-3%; N — до 6%. Органічна частина містить від 3-11% бітумів, до 40% гумінових і інш. біологічно активних речовин. Мінеральна частина найчастіше представлена глинистими, піщанистими і дрібноалевритовими теригенними чи карбонатними частинками. У мінеральному складі виділяють: алотигенні мінерали — кварц, калієві польові шпати, плагіоклази, біотит, мусковіт і інш.; сингенетичні аутигенні — опал, кальцит, лімоніт, сидерит, ґіпс; діагенетичні — кальцит, сидерит, марказит, пірит, сірка й інші. За вмістом золи розрізняють С. органічні (до 30 %), змішані (30-65%), мінералізовані (65-85%). За складом зольної частини — вапняковисті, кремнеземисті і змішані.

Середня густина сапропелю 1050 кг/м3, вміст води — 1,5-30 г/г сухої речовини.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені особливо в середній смузі Європи та Азії. В Америці є в районі Великих озер (Канада, США). В Європі родовища С. виснажені. Вони характерні для водойм Скандинавії, Німеччини, Польщі, Франції, Великої Британії, Литви, Білорусі, України.

В Україні розвідано 274 родовища, запаси яких складають понад 97 млн т, зокрема, до категорії А належать 196 родовищ із запасами 66,1 млн т (2005 р.).

Використання[ред. | ред. код]

Сапропелі використовуються як кормові добавки для тварин, добриво, для приготування бурових розчинів, як зв'язне. У медицині сапропелева грязь (нативна) використовується в лікувальній (фізіотерапевтичній) практиці для аплікацій, ванн для грязелікування.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Ошовський В. В., Білецький В. С. Основи хімії і фізики горючих копалин. (Підручник з грифом Мінвузу). – Донецьк: Східний видавничий дім, 2008. – 640 с.

Посилання[ред. | ред. код]