Сапропель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сапропе́ль (рос. сапропель, англ. sapropel, нім. Sapropel, Faulschlamm, Gyttija) — органічні мули, відклади прісних континентальних водоймищ, що містять понад 15 % (мас.) органічних речовин. При меншому вмісті органічних речовин відклади відносять до мінеральних мулів.

Опис[ред.ред. код]

Сапропель — желеподібна або зерниста маса від рожевого до коричнювато-оливкового і майже чорного кольору. При висиханні твердне і не піддається розмочуванню.

Сапропель складається з решток організмів, що населяли товщу води (фітопланктон і зоопланктон) і її поверхню, вищих водних рослин (макрофітів) і продуктів їх розпаду, а також розчинених речовин і мінеральних частинок. Формування сапропелю відбувається під впливом біохімічних, мікробіологічних і механічних процесів. С. являє собою складний органомінеральний комплекс речовин. Елементний склад органічної маси С. (%): С 53-60; О 30-36; Н 6-8; S 1,5-3; N до 6. Органічна частина сапропелю містить від 3 до 11 % бітумів, до 40 % гумінових і інш. біологічно активних речовин. Мінеральна частина сапропелю найчастіше представлена глинистими, піщанистими і дрібноалевритовими теригенними або карбонатними частинками. У мінеральному складі виділяють: алотигенні мінерали — кварц, калієві польові шпати, плагіоклази, біотит, мусковіт і інш.; сингенетичні аутигенні — опал, кальцит, лімоніт, сидерит, ґіпс; діагенетичні — кальцит, сидерит, марказит, пірит, сірка і інші. За вмістом золи розрізняють С. органічні (до 30 %), змішані (30-65 %), мінералізовані (65-85 %). За складом зольної частини — вапняковисті, кремнеземисті і змішані. Середня густина сапропелю 1050 кг/м3, вміст води від 1,5 до 30 г/г сухої речовини.

Поширення[ред.ред. код]

Сапропелі поширені особливо в середній смузі Європи та Азії. В Америці є в районі Великих озер (Канада, США). В Європі родовища сапропелю виснажені. Вони характерні для водойм Скандинавії, Німеччини, Польщі, Франції, Великобританії, Литви, Білорусі, України. Росія за запасами сапропелю посідає одне з провідних місць у світі (запаси 2,6 млрд т). В Україні розвідані 274 родовища сапропелів, запаси яких складають понад 97 млн т. Зокрема, до категорії А належать 196 родовищ із запасами 66,1 млн т (2005 р.).

Використання[ред.ред. код]

Сапропелі використовуються як кормові добавки для тварин, добриво, для приготування бурових розчинів, як зв'язуюча добавка, в медицині.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]