Сидерит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сидерит
SideriteBresil2.jpg
друза кристалів сидериту
Загальні відомості
Статус IMA затверджений, основна назва (A′)[d][1],
допоміжний статус: опублікований до 1959 року[d][2]
IMA-номер IMA1962 s.p.
Хімічна формула FeCO3
Клас мінералу карбонати
Nickel-Strunz 10 5.AB.05[3]
Генезис осадовий, гідротермальний
Ідентифікація
Колір Жовтий, жовтувато-сірий, буро-сірий, буро-жовтий, чорний
Форма кристалів ромбоедри сплощені; грані кристалів лінзоподібно зігнуті
Сингонія Тригональна сингонія
Спайність досконала по ромбоедру (1011)
Твердість за шкалою Мооса 4—4,5
Блиск скляний
Колір риси безбарвна, у змінених (лімонітізірованих) зразків - бура, чорна (у разі домішки оксидів марганцю)
Розчинність інтенсивно розчиняється в підігрітій соляній кислоті
Оптичні властивості кристалів
Показник заломлення 1,57-1,633
Інші характеристики
Плавкість не плавиться, стає тріщинуватим, буріє і чорніє (унаслідок окислення заліза)
Походження назви залізо[3]
Особливі характеристики крихкий

Сидери́т (грец. ςιδερος - залізо), син. шпат залізний, скалинець залізний) — мінерал, карбонат заліза. Назва – від грецьк. “сидерос” – залізо (W.K.Haidinger, 1845). Син. – бемеленіт, гірит, руда біла залізна, сферосидерит, флінц, халібіт, шпат залізний.

Старі українські назви сидериту - крицяк, желізинець.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Формула: FeCO3, у великих скупченнях — важлива руда заліза, оскільки в складі мінералу до 48% заліза і нема сірки і фосфору.

Склад (%): FeO – 61,1%; CO2 – 37,9. В родохрозиті Fe заміщується Mn, в магнезиті – Mg. Пов'язаний безперервними ізоморфними рядами з магнезитом і родохрозитом. За вмістом MgCO3 виділяють різновиди: сидероплезит (до 30%), пістомезит (30-50%). С., що містить Mn – олігоніт. Може містити ізоморфні домішки Са (до 12% СаО), Со (до 9%) і Zn (до 7,7%, Zn-олігоніт).

Поширений мінерал гідротермальних свинцево-цинкових та мідних сульфідних жил, карбонат заліза острівної будови. Формула: Fe[CO3]. Сингонія тригональна. Дитригонально-скаленоедричний вид. Структура типу кальциту. Спайність довершена по ромбоедру. Густина 3,7-3,9. Тв. 3,5-5,0. Зустрічається у вигляді кристалів – найчастіше ромбоедричних з викривленими гранями, рідше від тонко- до товстотаблитчастих, призматичних, скаленоедричних, а також у вигляді масивних зернистих аґреґатів. Поширені розщеплені, скручені (сідлоподібні) кристали. У осадових породах утворює приховано-кристалічні землисті аґреґати, конкреції з домішкою глинистих мінералів і водних оксидів заліза. Колір жовтувато-білий, сіруватий, червонувато-коричневий, блідо-зелений, іноді білий. Риса біла або ясно-жовта. Блиск скляний. Прозорий, іноді просвічує. Злом нерівний до раковистого. Крихкий. Часто присутній в рудах гідротермальних жильних родовищ різних типів: срібних, срібно-поліметалічних, олов'яних.

Сидерит – один з головних мінералів оолітових залізистих осадів (утворюється при діагенезі за рахунок залізистих хлоритів). Утворюється також як метасоматичний мінерал у вапняках і серед осадових комплексів та при руйнуванні силікатів заліза у відновних умовах.

Супутні мінерали: каситерит, кріоліт, ґаленіт, сфалерит, пірит, халькопірит, магнетит, хлорит, анкерит, лімоніт, гематит. Сидерит зустрічається в жильних родовищах свинцево-цинкових і мідних руд разом з піротином, халькопіритом, анкеритом, іноді утворює скупчення карбонатного залізняку. Сидерит присутній практично у всіх різновидах окиснених залізистих кварцитів в більшій або меншій кількості і є мінералом, що створює руду в сидеритизованих різновидах кварцитів.

Прикладом прояву сидериту можуть бути сидеритизовані різновиди залізистих кварцитів Лебединського та Стойленського родовищ залізних руд Курської магнітної аномалії (КМА). На КМА виділяють дві ґенерації сидериту: метасоматичний сидерит першої ґенерації заповнює порові порожнини і заміщає мартит, кварц, силікати. Заміщення кварцу сидеритом починається з периферії зерен до центру. При метасоматичному заміщенні мартиту сидеритом спостерігається зональна будова – центральна частина – незмінні релікти магнетиту,проміжна зона – сидерит, зовнішня оболонка – мартит . Друга генерація сидериту виконує тріщини і порожнини . Розміри іформа аґреґатів і зерен сидериту різна – від мікрокристалічних скупчень до крупних ідіоморфних кристалів.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Родовища та прояви: Зігерланд, Гессен, Гарц (ФРН), Штирія (Австрія), Шотландія, Півд. Уельс, Йоркшир (Велика Британія), Півд. Урал (РФ), шт. Пенсильванія, Іллінойс, Індіана, Кентуккі, Зах. Вірджинія (США).

В Україні деяке значення має у Керченському залізорудному басейні (болотні руди); не експлуатовані поклади сидериту є в Карпатах (поблизу Рахова) і на Донбасі.

Наочним прикладом прояву сидериту можуть бути сидеритизовані різновиди залізистих кварцитів Лебединського та Стойленського родовищ залізних руд Курської магнітної аномалії (КМА). На КМА виділяють дві ґенерації сидериту: метасоматичний сидерит першої ґенерації заповнює порові порожнини і заміщає мартит, кварц, силікати.

Галерея.[ред. | ред. код]

Різновиди[ред. | ред. код]

Розрізняють:

 • С. болотний (сидерит, який утворюється в торф’яних болотах разом з торфом, кальцитом і вівіанітом),
 • С. вуглистий (сидерит з осадових порід; утворює темнозабарвлені верстви в сланцюватій глині, тісно пов’язаний з вугільними відкладами),
 • С. глинистий (сидерит у вигляді конкрецій, а також дрібнозернистих або щільних аґреґатів; зустрічається в глині або в глинистих сланцях),
 • С. кальціїстий або кальцієвий (1. різновид сидериту, що містить до 12% СаО; 2. ізоморфна суміш кальциту та сидериту; син. – сидеродот (Fe, Ca)CO3),
 • С. кобальтистий (різновид сидериту, що містить до 9% СоО), С. магніїстий (різновид сидериту з родовища Блека, Норвегія, який містить понад 11,7% MgO),
 • С. манґанистий (1. різновид сидериту, що містить до 25% MnO; 2. ізоморфна суміш сидериту і родохрозиту; син. – манґаноплезит, манґаносферит, манґаносидерит, олігоніт, олігонсидерит, томаїт),
 • С. цинковистий (різновид сидериту, що містить понад 0,5% ZnO).

Збагачення і використання[ред. | ред. код]

З руд Сидерит вилучають разом з інш. оксидами заліза шляхом промивання, збагачення у важких суспензіях, відсадки і збагачення на концентраційних столах, а також випалення з подальшою магнітною сепарацією.

Сидерит – важливий мінерал залізняку. Крім металургійної цінності використовується як обважнювач бурових розчинів. Карбонатні обважнювачі рекомендуються для підвищення густини розчинів у випадку цементування свердловин в межах продуктивних пластів. Це дає змогу шляхом кислотних оброблень частково усунути шкідливий вплив кольматації продуктивного пласта твердою фазою тампонажного розчину.

Див. також[ред. | ред. код]

Інше[ред. | ред. код]

 • Сидерит - Кварц сапфіровий (C.C.Leonhard, 1821).
 • Сидерит - Застаріла назва лазуліту (K.Moll, 1799).
 • Сидерит - Застаріла назва фармакосидериту (T.Bergmann, 1854).
 • Сидерит - Зайва назва рогової обманки (Pinkerton, 1811).

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


 1. International Mineralogical Association - Commission on new minerals, nomenclature and classification The IMA List of Minerals (February 2013) — 2013.
 2. Хайдінгер В. Handbuch der Bestimmenden Mineralogie — 1 — Відень: 1845.
 3. а б MinDat