Святий Віт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Святий Віт
Meister Theoderich von Prag 003.jpg
Святий Віт, малюнок Майстера Теодорика
святий
Помер 303 року
Шанується низкою християнських церков
День пам'яті 16 травня та 15 червня (православ'я)
15 червня (католицтво)
Медіафайли на Вікісховищі

Святи́й Віт (лат. Sanctus Vitus) — християнський святий, римський мученик періоду раннього християнства. Був убитий у 303 році. Пам'ять святого Віта здійснюється у Православній церкві 16 травня та 15 червня (за юліанським календарем), у Католицькій церкві — 15 червня.

Життєпис[ред. | ред. код]

Достовірних історичних свідчень про життя та мучеництво святого Віта не збереглось. Згідно з церковним переказом св. Віт був семирічного (за іншими джерелами дванадцятирічного) віку, сином римського сенатора-язичника з Сицилії. Хлопець прийняв християнство під впливом свого наставника. Його було вбито у часи переслідувань християн, здійснюваних римськими імператорами Діоклетіаном та Максиміаном.

За переказами Віт вирушив до Рима, де зцілив імператора Діоклетіана. Та, коли хлопець відмовився молитися римським богам, його схопили знову й кинули на поталу левам, які, однак, не доторкнулися до праведного юнака. Тоді Віта посадили у казан із киплячою олією.

З невідомих причин у XVI столітті в Німеччині існувало повір'я, згідно з яким позбавитись від недуг було можна, танцюючи перед статуєю святого Віта у день його іменин. Для декого такі танці ставали справжньою манією, і вже згодом звичні танці почали плутати з хореєю — нервовим захворюванням, яке отримало другу назву «танець святого Віта».

Джерела[ред. | ред. код]