Святий Томас Бекет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Святий Томас Бекет
De Grey Hours f.28.v St. Thomas of Canterbury.png
Народився бл. 21 грудня 1119[1]
Чіпсайд[d], Лондонське Сіті, Великий Лондон[d], Англія[1][2][3]
Помер 29 грудня 1170[4] (51 рік)
Кентерберійський собор, Кентербері, Кентербері-Сіті[d], неметропольне графство Кент[d], Кент, Англія
Поховання
Громадянство
(підданство)
Королівство Англія[1][5][6]
Діяльність богослов, клерик, католицький священик, суддя, священик
Alma mater Болонський університет
Володіє мовами Англо-нормандська[1], латина[1] і Середньоанглійська[1]
Посада Архієпископ Кентерберійський і Єпископ
Конфесія християнство і Римо-католицька церква[7]

То́мас Бе́кет (англ. Thomas Becket; 21 грудня 111829 грудня 1170) — архієпископ Кентерберійський з 1162 до 1170. Вшановується як святий і мученик Англіканською і Римо-католицькою церквами.

У молодості Томас Бекет не мав ніякого стосунку до церкви, був другом та радником Генріха II, хорошим адміністратором. З 1155 року був канцлером королівства. Ставши архієпископом колишній блискучий царедворець повністю змінив спосіб життя і став суворим аскетом. Почав протидіяти політиці Генріха ІІ направленій на підкорення церкви світській владі зокрема підсудності церковних осіб королівському суду. Після прийняття так званих Кларендонських постанов у 1164 році втік з Англії до Франції. Вигнання продовжувалося 6 років і перетворило Бекета на затятого фанатика. Він намагався знайти підтримку в папи, але не отримавши її замирився з королем і повернувся на батьківщину. Томас Бекет розраховуючи на підтримку населення серед якого був дуже популярним знову розпочав боротьбу з королем, але був вбитий прихильниками Генріха[8] в Кентерберійському соборі. На вимогу народу, який уважав Бекета мучеником король змушений був скасувати судові положення Кларедонських постанов. В 1173 році Томаса Бекета було канонізовано папою Олександром III.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Саме щоби подивитися на домовину Томаса Бекета в Кентербері, здійснювали свою мандрівку герої «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера.
  • Конфлікт вірності товришеві та вірності обов'язкові лежить в основі п'єси Жана Ануя «Бекет» про непрості стосунки єпископа з королем.

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск : Беларусь, 1999. — 383 с. — ISBN 985-01-0151-2. (рос.)


Посилання[ред. | ред. код]