Світі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світі
Sweetie (Citrus).jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Рутові (Rutaceae)
Рід: Цитрус (Citrus)
Вид: Світі
Біноміальна назва
Citrus maxima x Citrus paradisi
Синоніми
Oroblanco
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 662765

Світі (англ. Citrus Sweetie; також відомий як оробланко, англ. oroblanco) — сорт цитрусових, гібрид помело з білим грейпфрутом. Виведений на цитрусовій експериментальній станції Каліфорнійського університету[1][2] та запатентований у 1981 році[3].

Завдання, яке ставили вчені, полягало в тому, щоб зробити грейпфрут солодшим. Хоча це їм цілком вдалося, світі досі не став популярним цитрусовим — можливо, тому, що в ньому, як і в помело, занадто багато «відходів».[джерело?]

Плоди світі залишаються зеленими навіть після повного дозрівання.

Вирощування[ред. | ред. код]

Світі

Дерева оробланко швидко ростуть й енергійно пристосовуються до навколишнього середовища. Вирощуються на території в 1500 га в Каліфорнії, і понад 10 га в Австралії. Широко культивуються в Ізраїлі (з 1984), де й виникла торгова марка «Світі». Саме Ізраїль є головним експортером світі на європейські ринки.

Використання[ред. | ред. код]

Вибирати світі треба так: його шкірка повинна бути гладкою і блискучою, а сам він — досить важким для свого розміру. Їдять його так само, як грейпфрут, розрізавши навпіл, або додають у салати, очистивши від шкірки і плівок. Вміст калорій і вітаміну С такий, як і в грейпфрута.

Вчені прийшли до висновку, що світі знижує рівень холестерину в крові краще за своїх прабатьків, але він солодший, ніж грейпфрут, і не такий великий, як помело.

Втім, будучи нещодавно виведеним фруктом, світі відносно дорогий та не дуже поширений. Покупців часто відлякує надмірна гіркота шкірок оробланко. Це не сприяє його поширенню на світовому ринку.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Пономарьов П.Х., Донцова І.В., Гірняк Л.І. Товарознавство тропічних і субтропічних фруктів. — Київ : ЦУЛ, 2006. — 184 с. — ISBN 966-364-349-8.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Soost, R.K.; Cameron, J.W. (1980). ‘Oroblanco’, a triploid pummelo-grapefruit hybrid. HortScience 15 (5): 667–669. 
  2. Soost, Robert K.; Cameron, James W. (1980). Oroblanco: A new grapefruit hybrid. CALIFORNIA AGRICULTURE 34 (11): 16–17. 
  3. United States Patent: PP04645. United States Patent and Trademark Office. February 10, 1981. 

Посилання[ред. | ред. код]