Грейпфрут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґрейпфрут
Ґрейпфрут
Ґрейпфрут
Біологічна класифікація
Царство: Рослини
Еудікоти
Розиди
Ряд: Сапіндоцвіті
Родина: Rutaceae
Рід: Цитрусові
Вид: C. × paradisi
Біноміальна назва
Citrus × paradisi
Macfad.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Citrus Paradisi group
EOL logo.svg EOL: 582202
IPNI: 772019-1
ITIS logo.svg ITIS: 28887
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 37656
Карта, де росте ґрейпфрут та памело (2005)

Ґрейпфру́т[1] (Citrus paradisi) — субтропічне вічнозелене дерево роду цитрус родини рутових (Rutaceae), а також його плід, досягає 30—40 см.

«Заборонений плід Барбадосу» — саме так називали ґрейпфрут в минулі часи. Ґрейпфрут вважають природною гібридизацією помело та апельсина, який теж, у свою чергу, є давнішою гібридною культурою між помело та мандарином.

Походження назви[ред. | ред. код]

Назва «ґрейпфрут» перекладається з англійської мови — «виноградний плід». Проте, невірна форма, точнісінько скопійована з англійською мови, вельми міцно вкорінилася (fruit — фрукт). Своєю назвою ґрейпфрут зобов'язаний особливості росту плодів, які часто на гілках збираються в грона, що формою нагадують гігантські виноградини. Латинська назва ґрейпфрута ще цікавіша: citrus paradisi або «райський цитрус». Сьогодні існує близько 20 сортів ґрейпфрута, які за кольором м'якоті діляться на 3 основні групи: білі, рожеві і червоні.

Вміст речовин і їх користь[ред. | ред. код]

Як і всі цитрусові, ґрейпфрут багатий вітаміном С, і 100 г м'якоті містять вже 50 % добової потреби у вітаміні. Як і всі жовто-оранжеві фрукти, ґрейпфрут містить речовини, що запобігають появі ракових клітин, — каротиноїди, зокрема бета-каротин. Біла м'якоть фрукта містить пектин і біофлавоноїд, які є сильними антиоксидантами.

Ґрейпфрут містить особливу речовину інозитол, яке перешкоджає накопиченню жирів і сприяє виведенню токсинів з печінки. У ґрейпфруті міститься особлива речовина нарингін (саме вона відповідає за гіркуватий присмак), який перешкоджає засвоєнню жирів, прискорює обмін речовин, покращує роботу кишківника і стимулює процес травлення, що в результаті призводить до схуднення.

Крім того, ґрейпфрут має низький глікемічний індекс, що дозволяє природним чином знизити рівень цукру в крові.

Хворим на діабет ця властивість допомагає скоротити потребу в інсуліні. У червоних ґрейпфрутах міститься додатковий антиоксидант лікопен, тому вони особливо корисні людям, що страждають на серцево-судинні захворювання, оскільки допомагають нормалізувати рівень холестерину. Для цього досить випивати одну склянку ґрейпфрутового соку на день. Ґрейпфрут рекомендується включити до раціону, оскільки він піднімає загальний тонус, знімає втому та збуджує апетит. Щоденне вживання ґрейпфрута знижує кривавлення ясен.

Взаємодії з ліками[ред. | ред. код]

Деякі речовини, що містяться у ґрейпфруті (зокрема нарингенін та бергамотин) мають властивість дуже суттєво знижувати активність ферментів цитохрому P450 (особливо значно — CYP3A4, меншою мірою — CYP1A2) у кишечнику та печінці. Фермент CYP3A4 бере участь у метаболізмі багатьох ксенобіотиків, до яких належать і медикаменти. В умовах пригнічення (інгібування) ферменту цитохрому P450 CYP3A4 біодоступність багатьох ліків (шляхи метаболізму яких лежать саме через CYP3A4) значно зростає, відповідно зростають концентрація препарату в крові, тривалість та сила його дії. Така ситуація небезпечна, оскільки звичайні терапевтичні дози ліків стають токсичними. Наприклад, концентрація фелодипіну може зростати у 2-2,5 рази, терфенадину — у 7-10(!) разів. Значне сповільнення метаболізму та підвищення ризику медикаментозної інтоксикації спостерігається при взаємодії ґрейпфруту з багатьма ліками, наприклад: алпразолам, астемізол, аторвастатин, верапаміл, дилтіазем, еритроміцин, індинавір, кларитроміцин, ловастатин, лосартан, мідазолам, нелфінавір, ніфедипін, ритонавір, саквінавір, силденафіл, такролімус, терфенадин, триазолам, фелодипін, цизаприд, циклоспорин та інші.

Пригнічення активності ферментів цитохрому P450 відбувається протягом 24-48 годин після вживання 250 мл ґрейпфрутового соку, а регулярне його вживання — до довготривалого зниження їх активності. Регулярне вживання ґрейпфрутового соку та/або ґрейпфрутів разом з деякими ліками (наприклад, терфенадин, цизаприд) може спричинити життєво небезпечні серцеві аритмії.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

У 70-і роки XX століття з'явилася ґрейпфрутова дієта, яка допомагала скинути зайві кілограми, всього лише додавши в щоденний раціон 3 склянки ґрейпфрутового соку.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Walton B. Sinclair The grapefruit: its composition, physiology, and products // University of California, Division of Agricultural Sciences, 1972 (англ.)
  • Взаємодія ліків з ґрейпфрутовим соком. //«Практична фармакотерапія». — Інформаційний збірник для лікарів і провізорів. Львів, 1998.
  • Метаболізм препаратів та індивідуальні відмінності відповіді на медикаментозну терапію. //Медицина світу. — 2006, червень (Т.20, № 6).
  • Пономарьов П.Х., Донцова І.В., Гірняк Л.І. Товарознавство тропічних і субтропічних фруктів. — Київ : ЦУЛ, 2006. — 184 с. — ISBN 966-364-349-8.

Посилання[ред. | ред. код]