Сичуг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сичуг
Зображення
Зображення в розрізі
CMNS: Сичуг у Вікісховищі
Будова шлунку корови: a — стравохід, b — рубець, c — сітка, d — книжка, e — сичуг, f — тонка кишка

Сичу́г[1] (рос. сычуг), або ґляґ[2], — один із 4 відділів шлунка в жуйних. Шлунок жуйних тварин складається із 4 відділів: рубець, сітка, книжка, сичуг. Перші три відділи називають передшлунками, а сичуг «власне шлунок». Сичуг — це камера шлунка, в якій відбувається основне всмоктування поживних речовин.

Бактерії та інфузорії, що потрапили сюди, перетравлюються і дають організму велику кількість повноцінного білка. В сичузі відбувається дійсно шлункове травлення, що пояснюється наявністю залоз внутрішньої секреції. Але білкові речовини хімусу перетравлюються в невеликій кількості (є пепсин).

Із сичуга перетравлений корм окремими порціями надходить до тонкого відділу кишечника, де на корм діють секрети підшлункової залози, кишкового соку і жовчі. Відбувається розщеплення білків, жирів та вуглеводів, які в розчинному стані всмоктуються в кров і лімфу.

Словом «сичуг» також називають молокозсідний фермент тваринного походження для виготовлення сирів, зокрема бринзи.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сичуг // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Ґляґ // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Підпала Т. В. Скотарство та технологія виробництва молока і яловичини: Навч. посібник, — Миколаїв: Видавничий відділ МДАУ, 2007 ISBN 978-966-8205-40-8 с.23-24

Посилання[ред. | ред. код]