Координати: 49°0′ пн. ш. 140°17′ сх. д. / 49.000° пн. ш. 140.283° сх. д. / 49.000; 140.283

Совєтська Гавань (затока)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Совєтська Гавань
49°0′ пн. ш. 140°17′ сх. д. / 49.000° пн. ш. 140.283° сх. д. / 49.000; 140.283
Частина відЯпонське море
Прибережні країни Росія
РегіонХабаровський край
Максимальна глибина20 м
ідентифікатори і посилання
У проєкті OpenStreetMap 151223 ·R (Хабаровський край)
Совєтська Гавань. Карта розташування: Росія
Совєтська Гавань
Совєтська Гавань
Совєтська Гавань (Росія)
Мапа

Совєтська Гавань (рос. Советская Гавань) — затока на західному березі Татарської протоки. Адміністративно входить до Хабаровського краю Росії .

Фізико-географічна характеристика

[ред. | ред. код]

Вхід до затоки розташований на північ від мису Путятіна, з півночі обмежений півостровом Меньшикова. Довжина затоки становить 11 кілометрів, ширина на вході — 2 кілометри[1]. Глибина понад 20 метрів. За своїми параметрами і за зручністю затока Совєтська Гавань поступається тільки затоці Сан-Франциско та Авачинській бухті.[2]

Берег піднесений, стрімкий, місцями горбистий. У затоку впадають річки Велика Хадя, Егге, Май і кілька дрібніших.

У складі затоки виділяють три частини, розділені мисами, що глибоко вдаються в акваторію. Це бухти Північна, Західна (Костянтинівська) і Південно-Західна (затока Хаджі). У свою чергу в них можна виділити ряд менших бухт: Егге, Окоча, Маячна, Концесії, Ольга, Постова. На північ від затоки розташована бухта Ваніна. За декілька кілометрів на північний захід — кратер палеовулкана Міцуєвський.

Назва

[ред. | ред. код]

До приходу росіян місцеві жителі, орочі, називали затоку Хаджі (Хадя, Ходьє, Ходжа, Хаджі-ту).

На початку 1850-х під час Амурської експедиції під керівництвом морського офіцера Геннадія Невельського її учасникам від місцевих жителів стало відомо про існування на південь від затоки Де-Кастрі ще однієї затоки, яку місцеві називали Хаджі. Затока Хаджі була виявлена 23 травня 1853 року лейтенантом Миколою Бошняком.У січні 1922 року в ході Громадянської війни в Росії з Південного Примор'я в гавань прибув партизанський загін під командуванням комісара В. С. Колесніченка в кількості 45 осіб. 19 лютого 1923 вийшла Постанова ВЦВК, згідно з якою гавані було офіційно присвоєно назву Совєтська[3]. Велика частина бухт гавані також отримала нові назви.

Історичні події

[ред. | ред. код]

У 1854 році судно «Барракута» (Barracouta) англо-французької ескадри відвідало затоку і, не знаючи про відкриття її росіянами, назвало затоку Barracouta Harbour.

У січні 1856 року, під час Кримської війни в Постовій бухті був затоплений фрегат Паллада, щоб уникнути захоплення судна англійськими військами. У 1963 на березі бухти був споруджений пам'ятник фрегату.

Господарське значення

[ред. | ред. код]

В акваторії затоки проживають такі види риб, як оселедець, камбала, далекосхідна навага, терпуг, мойва. На нерест заходять різні види лососевих.

На березі затоки розташоване місто Совєтська Гавань і ряд селищ міського типу: Майський, Завіти Ілліча, Лососіна. Разом з прилеглими населеними пунктами Ванінського району вони створюють яскраво виражену малу агломерацію Совєтської Гавані. Акваторія поки що слабо освоєна, в зручній гавані розташований невеликий Совєтсько-Гаванський порт, руїни двох судноремонтних заводів, в бухті Постовій — залишки військово-морської бази Тихоокеанського флоту.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Советская Гавань (залив) // Собаки — Струна. — Москва : Советская энциклопедия, 1976. — (Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров ; 1969—1978, т. 24, кн. I).
  2. ПОЭЗ в Совгавани зависла из-за кризиса. dvkapital.ru (рос.). Процитовано 18 грудня 2018.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  3. Бюллетень Дальневосточного революционного комитета от 16 марта 1923 года. Раздел 156