Сортування за розрядами

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сортування за розрядами
Клас Алгоритм сортування
Структура даних Масив
Найгірша швидкодія O(kN)
Просторова складність у найгіршому випадку O(k + N)

Сортування за розрядами (англ. Radix sort) — швидкий стабільний алгоритм впорядкування даних. Застосовується для впорядкування елементів, що є ланцюжками над будь-яким скінченним алфавітом (напр. рядки, або цілі числа). В якості допоміжного використовує будь-який інший стабільний алгоритм сортування.

Алгоритм застосовувався для впорядкування перфокарт.

Ідея алгоритму[ред.ред. код]

Ідея полягає в тому, щоб спочатку впорядкувати всі елементи за молодшим розрядом, потім стабільно впорядкувати за другим розрядом, потім за третім і так далі аж до найстаршого. Оскільки, припускається, що кожен розряд приймає значення з невеликого діапазону, то кожен цикл впорядкування можна виконувати швидко і з малими затратами пам'яті.

Приклад роботи[ред.ред. код]

В прикладі показано, як впорядковувати таким алгоритмом масив трицифрових чисел:

572   572   523   266
266   523   349   349
783 --> 783 --> 266 --> 523
523   266   572   572 
349   349   783   783
     ^   ^   ^

Аналіз[ред.ред. код]

Час роботи кожного циклу сортування залежить від того алгоритму, що використовується в якості допоміжного. Найчастіше використовують сортування підрахунком, що пряцює за час \;O(N+K) (де N — кількість елементів в масиві; K — кількість символів у алфавіті, якщо впорядковуються десяткові числа, то K = 10) і використовує додатково \;O(N+K) пам'яті. Всього здійснюється стільки циклів впорядкування, скільки розрядів у максимальному єлементі.

Загальна складність роботи алгоритму з використанням сортування підрахунком є O(D\cdot\;(N+K)) (D — кількість розрядів). Якщо впорядковувати цим алгоритмом цілі числа, то складність буде \;O(N\log M), де M — найбільший елемент масиву.

Джерела[ред.ред. код]

 • Thimas H. Cormen; Charles E. Leiserson; Ronald L. Rivest; Clifford Stein. Introduction to Algorithms (2nd ed.) The MIT Press. ISBN 0-07-013151-1

Посилання[ред.ред. код]