Сім справ милосердя (Караваджо)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Сім справ милосердя»
Michelangelo Caravaggio 029.jpg
Творець: Караваджо
Час створення: 1607
Розміри: 390×260 см
Матеріал: олійні фарби на полотні
Техніка: chiaroscuro
Жанр: Сакральне мистецтво[1]
Зберігається: церква Піо Монте делла Мізерікордія, Неаполь
Музей: Італія
«Сім справ милосердя» у Вікісховищі?

«Сім спра́в милосе́рдя» (італ. Sette opere di Misericordia) — картина художника Мікеланджело да Караваджо. Присвячена справам милосердя. Незвична за іконографією і оцінками.

Історія замови картини[ред.ред. код]

Бурхливий темперамент Караваджо і недобра слава пройдисвіта не відсахнули від художника з важким характером меценатів. У Римі його покровителі — маркіз Вінченцо Джустініані, кардинал дель Монте і вельможна родина Карафа-Колонна. Саме Карафа-Колонна нададуть йому таємний притулок після скоєного вбивства в Римі. А пізніше допоможуть перебратися в Неаполь, далекий від папи римського, готового покарати смертю бандиткуватого майстра за злочин.

В Неаполі Караваджо і отримав замову на вівтарний образ за темою «Сім справ милосердя» для церкви Піо Монте делла Мізерікордія. В 1601 році церкву тільки-но збудували, а пастирі релігійної громади якраз і опікувались справами милосердя.

Сюжет і новації Караваджо[ред.ред. код]

Вівтарний образ був ніби нагадуванням слів з Євангелія від Матвія, де Христос перерахував сім справ милосердя, такі важливі, що вважав їх як справи, зроблені саме для нього.

 • Надати притулок паломнику, що йде до святих місць.
 • Дати води спраглому.
 • Відвідати хворого.
 • Відвідати ув'язненого в тюрмі.
 • Дати милостиню жебраку.
 • Розділити їжу з голодним.
 • Поховати покинутого померлого.

Як пов'язати такі різні справи і вмістити їх в одному полотні, стало справою тільки художника.

Караваджо врятували пережитий відчай у Римі, власне бажання покаятися і стрімкість виконання. Картина була створена лише за три місяці. Він подав сцену в ночі, де метушиться натовп, який розпадається на окремі групи, що і уособлюють сім справ милосердя. Лицар ріже свій плащ, аби поділитися шматком з жебраком, спраглий жадібно п'є надану воду, римлянка відвідала ув'язненого, пастир тримає смолоскип, освітлюючи шлях поховальній ході тощо. А зверху на все це пильно вдивляється Мадонна з немовлям і благословляє янгол з широко розпростертими руками. Караваджо не звернувся ні до яких інших композицій, а створив власну, хаотичну (за висновками дослідників — бунтівну), одну з найнезвичніших. Вона вся була новиною.

«…Ні за які гроші»[ред.ред. код]

Вже за життя майстра почалося нездорове суперництво за право володіти картинами Караваджо. Невизнані церквою полотна Караваджо викуповували кардинали і меценати. Церковні громади отримували замовлення продати картини Караваджо за великі гроші. Серед покупців картин Караваджо — художник Рубенс, який придбав полотно «Успіння Богородиці», коли від полотна відмовилась католицька громада. Знайшлись охочі придбати і вівтарний образ «Сім справ милосердя», бо полювання за картинами Караваджо стало майже божевільною манією. Тоді комітет церкви Піо Монте делла Мізерікордія в Неаполі і виніс вердикт, що картина Караваджо «не може бути проданою ні за які гроші і повинна завжди належати лише цій церкві». Громада знала, яким скарбом вона володіє.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Джерела[ред.ред. код]

 • Ralf van Bühren, Caravaggio’s ‘Seven Works of Mercy’ in Naples. The relevance of art history to cultural journalism, in Church, Communication and Culture 2 (2017), pp. 63-87
 • Махов А. Караваджо. — М.: Молодая гвардия, 2009. — 331 с. — (Жизнь замечательных людей). — 3000 экз. — ISBN 978-5-235-03196-8
 • Alfredo Ferrara (web), Le Sette Opere di Misericordia, Iride, 2009
 • Maurizio Calvesi[it], Le realtà del Caravaggio, Torino, Einaudi, 1989
 • Vincenzo Pacelli, Le Sette Opere di Misericordia, Salerno, Cooperativa Editrice, 1984
 • сборник « Микеланджело да Караваджо. Воспоминания современников. Документы», М., «Искусство», 1975
 • Bernard Berenson, Del Caravaggio, delle sue incongruenze e della sua fama, Firenze, Electa, 1951
  d:Track:Q7989759d:Track:Q192517d:Track:Q34217d:Track:Q15286020