Табла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
TABL2.jpg

Та́бла — це індійський ударний музичний інструмент.

Точних відомостей про походження табли немає. Але за сучасною традицією авторство цього інструменту приписують Аміру Хусро. Сама назва «табла» — іноземна, але вона ніяк не стосується цього інструменту.

Табла винахід знаходиться в Індії. Різьблені фігурки в Bhaja Caves в штаті Махараштра в Індії показує жінку, що грає на таблі та іншу жінку, що виконує танець, починаючи з 200 м до н. е. Taals розробила так епох Веди або Упанішад в Індії. В результаті табла була в існуванні задовго до того, навіть пакхавадже. Цілком імовірно, що інструмент, що нагадує таблу існував набагато раніше.

З стабільного доказів, знайдених в різьбленням на Бхаджа печер, можна констатувати, що табла є індійський винахід. Є багато інших малюнків табла на скронях по всій Індії. Наприклад, різьба 12 століття на Hoysala храму в штаті Карнатака, Індія показує жінку, що грає на таблі.

Існує легенда, що розповідає про походження табли. У часи Акбара жили два професійні виконавці на пакхаваджі. Вони були непримиримими суперниками і постійно змагалися. Якось під час палкої сварки барабанного змагання один із суперників — Судхар Хан — зазнав поразки і, не витримавши цього, кинув свій пакхавадж на землю. Барабан розбився, і на землі виявилося два нові інструменти — табла і дагга.

Різьблення 200 р. до н. е. з печер Бхаджа, Махараштра, Індія, на якому зображена жінка, яка грає на таблі, та інша танцюристка.

Великий барабан називається байай, а малий — дайна.

Один із найвідоміших музик, що прославив таблу, — Закір Хусейн.

Файл:Harmonium ,Tabla playing.jpg
Гармоній, гра табла

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]