Таксономія Флінна
Перейти до навігації
Перейти до пошуку
Ця стаття не містить посилань на джерела. (січень 2016) |
Одиночний потік інструкцій Single Instruction |
Множинний потік інструкцій Multiple Instruction | |
Одиночний потік даних Single Data |
SISD | MISD |
Множинний потік даних Multiple Data |
SIMD | MIMD |
Таксономія (Класифікація) Флінна (англ. Flynn's taxonomy) — загальна класифікація архітектур ЕОМ за ознаками наявності паралелізму в потоках команд (інструкцій) і даних. Була запропонована 1966 року М. Флінном (M. Flynn)[1], означення розширене у публікації 1972 року[2]. Вся розмаїтість архітектур ЕОМ в цій таксономії Флінна зводиться до чотирьох класів:
- SISD (single instruction — single data) — одиночний потік команд і даних. Паралелізм відсутній. До цієї категорії відносяться послідовні архітектури, у тому числі й фон-нойманівского типу.
- SIMD (single instruction — multiple data) — одиночний потік команд і декілька потоків даних. Паралелізм в таких архітектурах полягає в можливості одночасного виконання однієї й тої ж операції над декількома елементами даних. Досягається це централізованою видачею команд декільком обчислювальним пристроям спільним для них пристроєм управління. Найпоширенішими представниками архітектур типу SIMD є так звані векторні ЕОМ, оптимізовані для паралельного виконання однотипних операцій над елементами векторів і матриць. Спеціалізовані векторні процесори іноді вбудовуються в комп'ютери загального призначення. Зокрема, в багатьох сучасних мікропроцесорах вбудовані обмежені можливості векторних обчислень для обробки мультимедіа.
- MISD (multiple instruction — single data) — декілька потоків команд, одиночний потік даних. Фахівці дотепер не прийшли до єдиної думки щодо того, які архітектури відносити до даного класу. Деякі включають у нього конвеєрні обчислювачі, в яких цілісна операція розбивається на послідовність простіших етапів з суміщенням різних етапів для різних порцій даних у часі. Таким чином, в певному кожна порція даних від моменту завантаження з пам'яті до запису результату обробки проходить через декілька етапів обробки (стадій конвеєра). Подібні принципи покладені в основу систолічних архітектур, які також належать до цього класу.
- MIMD (multiple instructions — multiple data) — декілька потоків команд і даних. Найпоширеніший на сьогодні клас паралельних архітектур, у яких кожний процесор здатний працювати незалежно від інших над своїм завданням.
- ↑ Flynn, Michael J. (December 1966). Very high-speed computing systems (PDF). Proceedings of the IEEE (англ.). 54 (12): 1901—1909. doi:10.1109/PROC.1966.5273. Архів оригіналу (PDF) за 16 вересня 2021. Процитовано 18 квітня 2022.
- ↑ Flynn, Michael J. (September 1972). Some Computer Organizations and Their Effectiveness (PDF). IEEE Transactions on Computers (англ.). C-21 (9): 948—960. doi:10.1109/TC.1972.5009071. S2CID 18573685.
Це незавершена стаття про апаратне забезпечення. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |