Тамас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Тамас (від санскрит: तमस् - темрява) — одна із гун у філософії самкх'я, гуна інерції, супротиву дії. Тамас перекладається з санскриту також як байдужість.

Поняття саттва, раджас і тамас характерні як для індуїзму, так і для буддизму й сикхізму. Тамас розцінюється як найнижча з трьох гун. Це сила що веде до темряви, смерті, руйнування, неуцтва, бруду, непокори. Якщо в житті людини домінує тамас, то її карма зменшується, і як наслідок, вона народжується в нижчій життєвій формі. Для такого життя характерні лінощі, безвідповідальність, шахрайство, злоба, безсердечність, критиканство й вишукування у всьому недоліків, роздратування, відсутність мети та логічного мислення й планування, пошуки оправдань. До цього списку належать також переїдання й споживання алкоголю чи наркотиків.

Тамас — найнегативніша гуна, оскільки вона суперечиться закону карми й основній засадій дгармічних релігій: того, що до карми не можна ставитися байдуже.

Тамас неможливо перебороти за допомогою тамасу. Здолати його можна завдяки раджасу — дії. Перехід від тамасу до саттва складніший.