Тенцинг Норгей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам'ятник, який відтворює позу Тенцинга на відомій фотографії Едмунда Гілларі зробленій на вершині Евересту.
Едмунд Гілларі і Тенцинг Норгей. 1953 р.
На Евересті, 29 травня 1953. Фото від Едмунд Гілларі.

Тенцинг Норгей (непальською तेन्जिङ नोर्गे शेर्पा) (15 травня 1914, Покхара — 9 травня 1986,Дарджилінг) — шерпський альпініст, першопідкорювач Евересту в 1953 році.

Його ім'я значить «багатий-вдалий-послідовник релігії».

Тенцинґ здійснив своє сходження разом із новозеландським альпіністом Едмундом Гілларі. Спроба піднятися на гору роком раніше з швейцарцем Реймоном Ламбером закінчилася невдало.

Сходження 1953 року[ред. | ред. код]

Тенцинг Норгей зійшов на Еверест 29 травня 1953 разом з Едмундом Гілларі в рамках британської експедиції під проводом Джона Ханта. Сходження було приурочене до дня коронації Єлизавети II.

Тенцинг Норгей про вершину Евересту[1]:

Насамперед ми зробили те, що роблять всі альпіністи, зійшовши на вершину гори: потиснули один одному руки. Але хіба можна було обмежитися цим на Евересті! Я почав розмахувати руками, потім обхопив Гілларі, і ми стали бити один одного по спині ...

Сяяло сонце, а небо - за все життя я не бачив синішого неба! ... Я дивився вниз і впізнавав місця, пам'ятні за минулим експедиціям ... довгий шлях, пройдений нами ... долини і узгір'я моєї рідної країни ... З усіх боків навколо нас височіли великі Гімалаї ... найбільші вершини світу, навіть сама Канченджанга, здавалися маленькими горбками. Ніколи ще я не бачив такого видовища і ніколи не побачу більше - дике, прекрасне і жахливе. Однак я не відчував жаху. Занадто сильно люблю я гори, люблю Еверест. У великий момент, якого я чекав все життя, моя гора здавалася мені не неживою кам'яною масою, покритою льодом, а чимось теплим, живим, дружнім. Вона була наче квочка, а інші вершини - курчата, що сховалися під її крилами. Мені здавалося, що я сам можу розкинути крила і прикрити ними мої улюблені гори.

За сходження на Еверест Тенцинг Норгей був нагороджений Непальською Зіркою — вищою нагородою Непалу і нагородою Великої Британії — медаллю Георга VI.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Автобіографія Тенцінга Норгея «Тигр снігів»
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]