Територіальне море України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Територіáльне мóре України, або акваторія, яка є продовженням Української території в морі, — прибережні морські води завширшки 12 морських миль, відлічуваних від лінії найбільшого відпливу як на материку, так і на островах, що належать Україні, або від прямих вихідних ліній, що з'єднують відповідні точки. Загальна площа цих вод — 29 454 км². [1]

Географічні координати цих точок затверджуються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. В окремих випадках інша ширина територіального моря України може встановлюватися міжнародними договорами України, а у разі відсутності договорів — відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права.

По морю Україна межує з Румунією і Росією. Українсько-румунський кордон на заході продовжується з лінії на суходолі в Чорне море на віддаль 33 кілометри від берега, далі, (доколи не поверне на північ, обгинаючи на півдні острів Зміїний), він є межею українських територіальних вод і румунської економічної зони. Повернувши на північ, наш морський кордон є межею між державною територією (доцільніше сказати акваторією) та винятковою економічною зоною України, він огинає контури українського узбережжя аж до Керченської протоки, дотримуючись віддалі в 22224 метри від берега. В східній частині Чорного моря південніше Керченської протоки він зустрічається з межею російських акваторій в Чорному морі. Українсько-російський кордон починається з точки, де зустрічаються економічні зони і територіальні води України і Росії, далі йде в напрямку на північ (до південних рубежів протоки), де є межею територіальних вод України і Росії (22.5 км). Потім лінія українсько-російського кордону продовжується в Керченській протоці і Азовському морі, але ця межа там вже розділяє не територіальні води України і Росії, а внутрішні води обох держав. Загальна довжина морського кордону України становить 1355 км, з них по Чорному морі — 1056,5 км. В територіальних водах України розташовані такі острови: Березань, Бирючий острів, Джарилгач, Зміїний, Тендрівська коса. Біля берегів, за виключенням чорноморського узбережжя Криму на південь від середини Каркінітської затоки, вода взимку може покриватися нерухомою кригою. Глибина в основному становить 0 — 200 метрів, тільки південніше Південно-Східного Криму (в районі південніше Алушти) глибини сягають 1500—2000 метрів.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.