Термобілизна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Термобілизна для чоловіка

Термобілизна, або функціональна нижня білизна - умовна збірна назва сучасних високотехнологічних видів нижньої білизни. Головна задача термобілизни - не стільки збереження тепла, скільки відведення вологи від тіла для запобігання «парниковому ефекту». Більшість термобілизни «першого шару» не зберігає тепло, а тільки відводить вологу. Термобілизна найбільше поширена серед спортсменів, туристів, військових, рибалок, мисливців. Разом з верхнім одягом з мембранних та інкапсуляційних матеріалів, термобілизна створює ефективні багатошарові комплекти одягу, наприклад, американська армійська багатошарова система ECWCS.

Здатністю відводити вологу, певною мірою, володіє вовняна білизна. Однак вона не така міцна і вимагає дбайливого поводження. До того ж, якщо додати до пряжі зовсім небагато бавовни, теплозберігаючі та вологопровідні властивості білизни суттєво погіршуються. Частково цього можна уникнути додаванням до шерсті штучних волокон. Сучасні технології виготовлення синтетичної пряжі, такі як «зірочка» і «острови в морі», дозволили зробити тканину, що має кращі характеристики навіть від вовни.

Структура тканини[ред.ред. код]

Для відведення вологи використовуються тканини з синтетичних матеріалів: поліестеру, поліпропілену, мікрофібри - фліс та лайкра. За допомогою сучасних технологій нитка робиться з двох матеріалів, один з яких потім витравлюється. Тканина з такої пряжі має складну внутрішню структуру, яка добре вбирає і віддає вологу. Для збереження тепла застосовуються особливі види ткацтва, і тканина утримує повітря.

Деякі види термобілизни роблять з декількох тканин різного типу - в залежності від того, наскільки інтенсивно намокає та чи інша частина одягу. Шви такої білизни плоскі й завжди зовнішні. Для спортсменів існує також термобілизна, зроблена без швів, з єдиної нитки.

Для занять спортом на холоді застосовуються різні види термобілизни, які мають свої особливості: наприклад, для лижників - з посиленим захистом пахви від переохолодження, для серфінгистів - такий, що швидко висихає, для фігуристів — костюм повинен бути «повітряним», туристи можуть не роздягатися багато днів поспіль, тому до їхньої термобілизни існують особливі гігієнічні вимоги.

До білизни, призначеної для щоденного носіння додають вовну, кашемір, бавовну, але ці матеріали зменшують здатність білизни відводити вологу, зате білизна стає м'якшою і приємною для тіла[джерело?].

Особливості догляду[ред.ред. код]

Основні правила догляду:

  • термобілизну можна прати вручну або в пральній машині при делікатному режимі прання і температурі води 30°C
  • для прання термобілизни підійдуть спеціалізовані засоби для делікатного ручного прання або розчинене дитяче мило
  • випрана термобілизна потребує ретельного полоскання
  • не потрібно сильно стискати термобілизну після прання, краще дати воді просто стекти
  • не застосовувати висушування у центрифузі
  • не сушити на батареї чи вогнищі
  • не застосовувати хімчистку
  • не прасувати

Джерела[ред.ред. код]

http://www.forum.gorgany.com/?p=4422