ECWCS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Американські військові у ECWCS Gen III

The Extended Cold Weather Clothing System, ECWCS (читається «і-сі-дабл ю-сі-ес» або «еквакс», укр. «розширена система одягу для холодної погоди») — сучасна американська система високотехнологічного військового однострою, призначена для забезпечення комфорту для військових за холодної та екстремально холодної погоди (при температурі від −50 до +5 °C). Перше покоління системи розроблено у 1980-х роках компанією U.S. Army Natick Soldier Center. Концепція системи полягає в тому, що військовослужбовець має сталий набір елементів одягу, та вдягає певну їх комбінацію, відповідно до погодних умов та режимів експлуатації, що забезпечує максимальний комфорт.

Систему ECWCS та її модифікації взято на озброєння збройними силами США. Застосовується паралельно або разом із іншими системами військових одностроїв: ACU (Army Combat Uniform), MCCUU (Marine Corps Combat Utility Uniform), NWU (Navy Working Uniform) та іншими.

Станом на 2013 рік у збройних силах США застосовується третє та друге покоління системи ECWCS[1], четверте покоління перебуває в розробці[2]. Є багато компонентів ECWCS, їх копій та аналогів, виготовлених різними компаніями, що призначені для продажу цивільним[3][4][5]. Такі речі мають попит у мисливців, рибалок, туристів, спортсменів-екстремалів, страйкболістів.

Історія[ред. | ред. код]

У сучасній історії є приклади військових кампаній, в яких військові дуже страждали через сильний холод та відсутність відповідного одягу. Серед таких прикладів — Друга світова та Корейська війни, в яких через холодну погоду сталося близько 10 % усіх нещасних випадків в американській армії[2]. Серед проблем традиційного військового одягу також були: велика вага речей, низьке паропроникнення (підвищене потіння та повільне відведення поту), швидке намокання одягу у вологих умовах. Розробка та широке впровадження системи ECWCS вирішили ці проблеми.

Перше покоління ECWCS мало на меті заміну теплого одягу, яким користувалась армія ще з 1950-х років. Дарма що уніформу неодноразово модернізували протягом 6070-х років, ці модернізації не використали усіх можливостей сучасних технологій. ECWCS першого покоління (Gen. 1) спочатку вироблялася тільки в кольоровій схемі Woodland, тогочасного лісового камуфляжу. Пізніше був розроблений варіант з пустельним кольором камуфляжу[6].

2006 року, вже досить популярна в армії, система ECWCS була частково оновлена. Зокрема, другий шар замінили речами з високотехнологічного флісу марки Polartec®. Ці зміни були оцінені як важливі, і нова система отримала назву ECWCS Gen. II[1]. Ця система застосовується й досі, разом із системою третього покоління.

Під час афганської кампанії, американські військові потрапили в дуже суворі кліматичні умови гірського Афганістану, що прискорило впровадження та модернізацію системи ECWCS. Для тестування нового (третього) покоління системи обрали 10-ту гірсько-піхотну дивізію (англ. 10th Mountain Division), яка провела випробування ECWCS Gen. III протягом 2006—2007 рр. Під час операції «Гірський лев»[en] (2006) новий одяг допоміг військовим «10-ї гірської» утриматися в афганських горах, коли їх вороги, таліби, мусили облишити свої гірські схованки через сильний холод в листопаді[2].

Після отримання на озброєння третього покоління, система ECWCS стала основним одягом армії США для холодних умов.

Економіка[ред. | ред. код]

Розробку, замовлення та постачання системи ECWCS Gen. III (а також APECS для морської піхоти та ВПС) здійснює американська урядова організація PEO Soldier[en][7]. Генеральним підрядником є корпорація ADS (Atlantic Diving Supply, Inc.), що 2007 року отримала контракт на суму в 1,1 мільярда доларів[8]. До виробництва залучено 15 виробників одягу та 6 текстильних компаній. Всього у 2011 році для потреб армії замовлено 1,8 мільйона комплектів ECWCS Gen. III[2].

Матеріали[ред. | ред. код]

Американський військовий одяг має тенденцією до переходу від традиційних натуральних матеріалів — вовни та бавовни — до ефективніших високотехнологічних синтетичних матеріалів: флісу, мембранних та інкапсуляційних тканин тощо. Військові також виявляють інтерес до особливих характеристик матеріалів, як то: наднизька вага, захист від порізів, самоочищення, поглинання інфрачервоного випромінювання (що робить солдатів майже невидимими у приладах нічного бачення).

I покоління[ред. | ред. код]

Перше покоління (Gen I) системи складалося з 23-х речей[9]:

Верхній одяг був, здебільшого, кольорів лісового камуфляжу — Woodland, який був основним камуфляжем армії США до 2006 року.

II покоління[ред. | ред. код]

Хоча досвід використання першого покоління ECWCS вважався успішним[1], 2005 року запропоновано зміни до деяких елементів системи, і з серпня 2006 року запроваджено друге покоління, Gen II. Система не зазнала докорінних змін, змінено лише наступні частини:

 • Шар 2: кофта та штани другого шару замінені кофтою та напівкомбінезоном з флісу Polartec® Classic 300 та Polartec® Classic 200 відповідно[12];
 • Шар 4: поліпшено матеріал та фасон мембранної парки та штанів.

Незначних змін також зазнала номенклатура нижньої білизни.

У той же час для потреб морської піхоти та ВПС запроваджено систему APECS (англ. All Purpose Environmental Clothing System), всі компоненти якої були ідентичні до ECWCS Gen II, окрім спеціально розробленого для морпіхів та ВПС 4-го шару (парки та штанів). Цей шар залишився незмінним і після взяття на озброєння армії ECWCS Gen III[13].

Верхній одяг системи APECS виготовляється з цифровим візерунком MARPAT (англ. MARine PATtern) лісових та пустельних кольорів для морської піхоти; та з візерунком ABU (англ. Airman Battle Uniform) «тигрових» кольорів для ВПС.

III покоління[ред. | ред. код]

Запровадження третього покоління екваксу почалось у серпні 2007 року. Система ECWCS Gen III складається з 12 основних компонентів, які розділено на 7 шарів, і великої кількості головних уборів, взуття, рукавичок та аксесуарів[14].

Шар Компонент Зображення Призначення Матеріал Колір Вага, кг[15] Кількість у комплекті[15]
I Легка кофта Fig1 1.png Нижня білизна, що прилягає до тіла. Відведення вологи (поту) Поліестер або мікрофліс Polartec® Power Dry®, тонкий та легкий Піщаний (англ. Sand) 0,16 2
Легкі кальсони Fig1 2.png 0,14 2
II Напівлегка кофта ECWCS III Fig2 1.png Вільна нижня білизна. Відведення вологи, зігрівання Polartec® Power Dry® Grid, щільний сітчастий фліс Піщаний 0,32 1
Напівлегкі кальсони ECWCS III Fig2 2.png 0,27 1
III Куртка без відлоги Polar ecwcs gen. III.jpg Основний шар, що зігріває; у деяких випадках застосовується як верхній одяг Polartec® Thermal Pro®[12], щільний ворсистий фліс, що імітує хутро Сіро-зелений (англ. Foliage Green) 0,48 1
IV Куртка-вітрівка без відлоги ECWCS III Fig4.png Верхній одяг. Захист від вітру та дощу. Може вдягатися зверху бронежилета Нейлон, спандекс Камуфляж 0,34 1
V Куртка-софтшел ECWCS III Fig5.png Зігрівання, захист від вітру та дощу; верхній одяг або вдягання під парку за екстремального холоду Нейлон, лайкра[14], інкапсуляційний матеріал Epic®[16][17] Камуфляж 0,68 1
Штани-софтшел 0,73 1
VI Куртка з відлогою Fig6 2.png Верхній одяг для захисту від сильного холодного вітру та дощу Мембранний матеріал Gore-Tex® Paclite® Камуфляж 0,34 1
Штани Fig6 3.png 0,39 1
VII Парка — куртка з відлогою Fig7 1.png Верхній шар одягу для екстремально холодних умов. Захищає від опадів, вітру, холоду, поглинає інфрачервоне випромінювання Інкапсуляційний матеріал Epic®[17], наповнювач PrimaLoft® Sport[16][18] Сірий (англ. Urban Gray) 1,05 1
Штани Fig7 2.png 0,95 1

Камуфляжні шари фарбують цифровим візерунком UCP (англ. Universal Camouflage Pattern), інша назва ACUPAT (англ. Army Combat Uniform PATtern), що в армії не має різновидів в інших кольорах, а є універсальним. Із часу впровадження UCP піддавали критиці, і в 2014 остаточно замінили плямистим візерунком OCP[19] (англ. Operation Enduring Freedom Camouflage Pattern, комерційна назва — MultiCam) розробки компанії Crye Precision[20]. Чи буде фарбуватись третє покоління ECWCS у кольори OCP, наразі невідомо.

Рекомендації з застосування[ред. | ред. код]

Нижче в таблиці наведено загальні рекомендації з поєднання елементів та шарів комплекту ECWCS Gen. III залежно від зовнішніх умов та активності[15][21].

Активність Температура, °C Шари
Частина одягу I II III IV V VI VII
Активність Екстремальний холод: −32 … −18 Верх
Низ
Холод: −18 … −1 Верх
Низ
Дощ/волога: −1 … +10 Верх
Низ
Холод/волога: +1 … +7 Верх
Низ
Нерухомість Екстремальний холод: −46 … −18 Верх
Низ
Холод: −18 … −1 Верх
Низ
Холод/волога: −1 … +7 Верх
Низ
Дощ/волога: вище +7 Верх
Низ

IV покоління[ред. | ред. код]

Станом на 2015 рік, ECWCS Gen IV перебуває у стані розробки. Перед розробниками поставлено завдання з надання вогнестійкості, підвищення зносостійкості, повітряпроникності та зменшення ваги одягу. Станом на 2022 рік, з'явилися для перегляду в мережі інтернет зразки з четвертої генерації. Зокрема можна побачити сьомий шар, який по дизайну ідентичний своєму попереднику, але являється негорючим та виконаний у кольорі «койот-браун». Також вже є п'ятий шар. Його вже обов'язковим елементом є негорючість, і виготовляється він у новому патерні маскувального малюнку армії США — оперативний камуфляж (OCP) (розроблений на основі шаблону Scorpion W2)[2].

Інші системи[ред. | ред. код]

Система ECWCS не є абсолютно унікальною. У США та в інших країнах розроблено чимало високотехнологічних систем спеціалізованого багатошарового одягу для військових, пожежників, рятувальників, моряків тощо:

 • APECS (англ. All Purpose Environmental Clothing System) — модифікація ECWCS для морської піхоти та ВПС США;
 • PCU (англ. Protective Combat Uniform) та APCU (англ. Advanced Protective Combat Uniform) — розширена модифікація ECWCS для сил спеціального призначення США[22];
 • FREE (англ. Fire Resistant Environmental Ensemble) — американська вогнезахисна багатошарова система для екіпажів літаків та бойових машин;
 • ACU (англ. Army Combat Uniform) та її попередник однострій BDU (англ. Battle Dress Uniform) — основна (не зимова) багатошарова система одягу ЗС США.
 • GARM — всепогодна система одягу для норвезьких збройних сил[23];
 • ECIG, HIG, MIG, LIG — австрійські комерційні системи військового одягу та системи для сну за холодних умов Carinthia High Insulation Garments[24], що використовується кількома європейськими арміями;
 • Всепогодная система одежды КСОР ОДКБ — система всепогодного одягу Колективних сил швидкого реагування Організації договору про колективну безпеку[25].

Україна[ред. | ред. код]

2012 року показано українську багатошарову систему одягу, що дозволяє вояку витримувати температуру навколишнього середовища від +40 до -40 °C, витримує до 4 секунд прямого впливу відкритого вогню, має підвищену вітро- та водостійкість[26]. Колір показаних зимових комплектів — однотонний «койот» (англ. Coyote) (жовтий різновид хакі в американській номенклатурі).

Заявлено, що розробкою системи займаються українські військові, але й продемонстровано деякі речі виробництва норвезької NFM Group[26], що розробляла систему GARM[23].

2014 року, у зв'язку з війною на сході, було радикально змінено та збільшено фінансування ЗС України, розроблено та прийнято на озброєння нову форму[27]. Попередні проекти не отримали продовження.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Olive-Drab.com ECWCS Gen II [Архівовано 25 січня 2013 у Wayback Machine.]
 2. а б в г д Dr. Daniel Goure Expanding the Use of Prime Contractors for Soldier Clothing and Equipment[недоступне посилання з червня 2019]
 3. Tru-Spec Gen-III ECWCS [Архівовано 17 серпня 2013 у Wayback Machine.]
 4. MFH ECWCS rain jacket[недоступне посилання з червня 2019]
 5. Mil-Tec Products Catalogue [Архівовано 10 жовтня 2013 у Wayback Machine.]
 6. Olive-Drab.com ECWCS Gen I [Архівовано 25 січня 2013 у Wayback Machine.]
 7. PEO Soldier. Архів оригіналу за 11 жовтня 2008. Процитовано 4 вересня 2013. 
 8. Defence Industry Daily: ECWCS-III: Dressed for the Cold [Архівовано 21 вересня 2013 у Wayback Machine.]
 9. CIE Hub: Cold Weather Clothing, ECWCS Gen. I [Архівовано 21 червня 2013 у Wayback Machine.]
 10. About.com — Improved ECWCS Fiberpile Shirt & Trousers [Архівовано 14 квітня 2014 у Wayback Machine.]
 11. Mickey Mouse Boots and Bunny Boots. Архів оригіналу за 27 вересня 2013. Процитовано 4 вересня 2013. 
 12. а б Офіційна сторінка бренду Polartec [Архівовано 26 серпня 2013 у Wayback Machine.]
 13. Olive-Drab.com APEKS [Архівовано 27 вересня 2013 у Wayback Machine.]
 14. а б Olive-Drab.com ECWCS Gen III [Архівовано 25 січня 2013 у Wayback Machine.]
 15. а б в Офіційна інструкція з використання ECWCS Gen III. Архів оригіналу за 24 грудня 2012. Процитовано 4 вересня 2013. 
 16. а б usoriginal.livejournal.com Самое полное русскоязычное руководство по ECWCS GenIII [Архівовано 14 грудня 2016 у Wayback Machine.]
 17. а б Офіційний сайт Nextec Application Inc. EPIC® by Nextec [Архівовано 28 липня 2013 у Wayback Machine.]
 18. Офіційний сайт PrimaLoft, Inc. PrimaLoft® Insulation for the military [Архівовано 1 жовтня 2013 у Wayback Machine.]
 19. PredatorBDU.com blog: U.S. Army Licenses OCP from Crye Precison as Principal Camouflage Pattern [Архівовано 17 лютого 2014 у Wayback Machine.]
 20. Офіційний сайт Crye Precision LLC. Архів оригіналу за 9 лютого 2014. Процитовано 12 лютого 2014. 
 21. CIE Hub: Cold Weather Clothing, ECWCS Gen. III [Архівовано 2 жовтня 2013 у Wayback Machine.]
 22. U. S. Cavalry: What is the APCU? [Архівовано 22 серпня 2013 у Wayback Machine.]
 23. а б NFM Group GARM Combat Clothing System [Архівовано 13 вересня 2013 у Wayback Machine.]
 24. Carinthia High Insulation Garments. Архів оригіналу за 3 листопада 2013. Процитовано 1 листопада 2013. 
 25. BNAS — Снаряжение и тактика: Всепогодная система одежды КСОР ОДКБ, комплекты формы [Архівовано 5 вересня 2013 у Wayback Machine.]
 26. а б Офіційна телевізійна програма МЗС України «Армія» № 79 [Архівовано 16 жовтня 2013 у Wayback Machine.] на Youtube
 27. Презентація нової форми ЗС України 2014 року. Архів оригіналу за 14 жовтня 2014. Процитовано 20 жовтня 2014. 

Посилання[ред. | ред. код]