Турул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скульптура турула в Татабаньї
Статуя турула в Ужгородському замку.

Ту́рул (угор. turul) — назва містичного птаха, найбільш імовірно балабана або сокола, який мав провести угорський народ до місця сучасної Угорщини. За іншими інтерпретаціями, турул має риси орла і крука. Він є містичним прабатьком угорського народу — святим тотемом Арпадів або постаттю найвищого бога Іштена, містичним батьком Аттіли та Алмоша. За легендою, птах приніс ватажку повстанців, князю Ференцу ІІ Ракоці меч, який був загублений у битві. (В даний час частина меча втрачена з вини вандалів)[1].

У першій половині XX в. Турул використовувався як символ прихильниками правоконсервативних сил в Угорщині[2]. Хоча він не є офіційним гербом держави, турул є важливим національним символом, особливо популярним серед прихильників ідеї т. зв. «Великої Угорщини», що прагнуть повернення угорських кордонів, дійсних до укладання Тріанонського договору.

Найвідоміша скульптура турула височіє над Королівським замком у Будапешті. На території України пам'ятник символічному птаху Турул до 2022 року знаходився в Мукачівському замку — був замінений на тризуб.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ужгородский замок | Туристический портал ЗАКАРПАТЬЕ!. Архів оригіналу за 4 травня 2012. Процитовано 19 червня 2012.
  2. ВОЕННАЯ ЛИТЕРАТУРА -[ Проза ]- Авдеенко А.O. Черные колокола
  3. У замку \"Паланок\" замість угорського турула поставили Тризуб. www.pravda.com.ua. Процитовано 25 жовтня 2022.

Посилання[ред. | ред. код]