Крук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Крук
Крук у Національному парку «Каньйон Брайс» (США).
Крук у Національному парку «Каньйон Брайс» (США).
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Воронові (Corvidae)
Рід: Ворона (Corvus)
Вид: Крук
Біноміальна назва
Corvus corax
Linnaeus, 1758
Ареал крука
Ареал крука
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Corvus corax
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Corvus corax
EOL logo.svg EOL: 1177364
ITIS logo.svg ITIS: 179725
IUCN logo.svg МСОП: 106005797
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 56781
Fossilworks: 133788

Крук або ґаврон (Corvus corax) — птах родини Воронових, поширений в Європі, Азії, Північній Америці. В Україні нечисленні, але звичайні осілі, частково кочові птахи, що зустрічаються по всій території. Живуть у рівнинних і гірських лісах, у заплавах річок, байрачних лісах тощо.

Опис[ред.ред. код]

Крук.

Чималі блискучо-чорні птахи з міцним великим дзьобом. Маса до 1300 г. Молоді птахи чорні, без блиску, з буруватим відтінком.

У природі їх визначають за розмірами, чорним кольором оперення і характерним криком «кру-кру» (за що дістали свою українську назву). Шлюбні ігри в повітрі, коли птахи кружляють і ганяють один одного, починаються дуже рано — в лютому і навіть у кінці січня. Великі гнізда мостять високо на деревах. За характером живлення всеїдні птахи, охоче поїдають падло, живих дрібних хребетних, комах тощо. Як і хижі птахи, неперетравлені рештки їжі викидають через рот у вигляді погадок.

Гнізда з чималих сучків і гілок мостять у затишних куточках старого лісу або в парках, на високих старих деревах. Повна кладка з 5 зелених з темними плямками яєць з'являється на початку березня. Насиджують обидва птахи 19—20 днів. Пташенята залишаються в гнізді близько місяця.

Круки дуже корисні птахи, які знищують багато шкідливих комах і гризунів, а також виконують у природі санітарні функції. Заслуговують на повну і ретельну охорону.

Тривалість життя становить до 21 року в дикій природі[2]. Однак можливо, круки помирають протягом перших кількох років життя. Полонені птахи можуть жити набагато довше. Так в Лондоні тауерські круки живуть 44 роки або більше[3].

Яйця крука.

Поведінка[ред.ред. код]

Крук має терпіння, якщо очікування перед прийняттям рішення може дати більше, ніж будь-яка дія, він буде чекати. Терпіння його обчислюється в хвилинах, дозволяючи демонструвати цю здатність на рівні приматів[4].

Також у круків є жести, за допомогою яких вони привертають увагу інших птахів: для цього у дзьоб береться предмет (будь-який, який можна знайти поруч) та демонструється іншим крукам. У перший момент увагу привертає предмет, але потім контакт налагоджується з самим круком, який подає знак. Ця тактика аналогічна діям маленьких дітей, які намагаються привернути до себе увагу[5].

Інтелект[ред.ред. код]

Круки, сороки, сойки це не лише пернаті машини, жорстко запрограмовані своїми генами. Натомість, вони є істотами, що в рамках обмежень їх спадковості, приймають складні рішення і показують всі ознаки того, що вони можуть насолоджуватися своєю багатою обізнаністю
—.Кендіс Севідж

Мозок крука є одним з найбільших серед птахів. Особливо великий їх hyperpallium. Вони виявляють здатність вирішувати проблеми, а також демонструють інші когнітивні процеси, такі як імітація та розуміння.[6]

Крук вважається одним з найрозумніших птахів[6]. Британські вчені підтвердили наявність у крука інтелекту[7]. Коли вчені вирішили перевірити, чи справді крук наділений інтелектом, птахам давали пити воду з глибокого глечика, яку він не міг дістати дзьобом[7]. Піддослідний крук здогадався кидати в глечик різні предмети, щоб рівень води піднявся[7]. Раніше таку ж саму кмітливість вчені виявляли тільки у людиноподібних мавп[7]. За словами керівника експерименту Алекса Тейлора, круки здатні розрізняти об'єкти, що тримаються на плаву, і ті, що тонуть[7]. Круки викидали гуму та пластмасу з глечика, коли бачили, що рівень води в глечику не підвищується[7].

Круки також талановиті імітатори — цей імітує гавкіт собаки.

Якщо дати круку тверду їжу, скажімо, сухарик, а біля нього буде вода, то він спершу візьме сухарик, розмочить його у воді і лише тоді з'їсть.

Лінгвіст Дерек Бікертон, спираючись на роботу Бернда Хайнріха, останнім часом стверджує, що круки є одними з чотирьох відомих тварин (іншими є бджоли, мурахи і люди), які продемонстрували лінгвістичне зміщення, здатність спілкуватися про об'єкти або події, віддалені в просторі або часі від процесу спілкування. Наприклад молоді круки ночують разом вночі, але зазвичай харчуються окремо протягом дня. Однак коли один з них виявляє велику тушу, яку охороняє пара дорослих круків, він повернеться до своїх друзів і розповість про свою знахідку. Наступного дня, зграя молодих круків полетить на місце знахідки й віджене дорослих. Бікертон стверджує, що поява лінгвістичного зміщення була, можливо, найважливішою подією в еволюції людської мови, і що круки єдині хребетні разом з людиною, що демонструють таку здатність.[8]

Комунікація[ред.ред. код]

Голос крука — гучне трубне гортанне «Кур» або виразне «ток», а також загальновідоме каркання. Вчені виявили у круків понад 200 різних звукових сигналів. Кожен з цих сигналів має своє конкретне значення — від повідомлення про безпеку, наявність їжі і до команди пташеняті, що випало з гнізда, сидіти тихо в кущах і не рухатись. Круки здатні повторювати звуки, в тому числі і людські слова.

Систематика[ред.ред. код]

Крук північноатлантичного підвиду ( C. C. Varius ) над Селтьярнарнес, Ісландія.
Крук північноамериканського підвиду ( С. C. principalis ) над Муір Біч (Північна Каліфорнія).

Вид включає 8—11 підвидів:

 • C. c. corax
 • C. c. varius
 • C. c. subcorax
 • C. c. tingitanus
 • C. c. tibetanus
 • C. c. kamtschaticus
 • C. c. principalis
 • C. c. sinuatus

Роль в міфології[ред.ред. код]

Круки є одними із найзловісніших птахів у народних віруваннях. Їх називають віщунами смерті, оскільки вони живуть у глухих лісах, живляться падлом. В українському фольклорі вони стали символом загибелі.

За переказом, круків прокляв Бог за те, що коли слуги Ірода шукали Ісуса Христа, птахи розгребли копицю, в якій Божий син переховувався.

Інша думка: крук — це перевтілений чорт, який літає по людських дворах і робить шкоду.

Почувши голос крука, люди спльовували через ліве і праве плече, щоб уберегтися від біди, проганяли птаха.

У свою чергу в германо-скандинавській міфології круки є позитивними персонажами. Вони служать Богу Одіну, а їхні імена Хугін і Мунін у давньоісландській мові означають «думка» і «пам'ять». Також крук символізує мудрість та довголіття.

Прислів'я[ред.ред. код]

 • Де стерво, там і круки.
 • Крук крукові ока не виклює.
 • Не штука вбити крука — злови-но живого.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. BirdLife International (2004). Corvus corax. 2006. Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Переглянуто 12 May 2006. Database entry includes justification for why this species is of least concern
 2. Wasser, D. E.; Sherman, P.W. (2010). "Avian longevities and their interpretation under evolutionary theories of senescence". Journal of Zoology 280 (2): 103–155. Abstract
 3. Berg, R. 1999. "Corvus corax" (On-line), Animal Diversity Web
 4. Леонід Попов (2011-09-16). Біологи відкрили у круків вміння чекати (російською). Membrana. Архів оригіналу за 2012-04-09. Процитовано 2011-12-02. 
 5. Леонід Попов (2011-11-30). Біологи відкрили жести у круків (російською). Membrana. Архів оригіналу за 2012-04-09. Процитовано 2011-12-02. 
 6. а б Pbs.org/wnet/nature/ravens/ravens.html PBS Nature: The Bird in Black. Public Broadcasting Service. Процитовано 2007-05-07. 
 7. а б в г д е Вчені підтвердили наявність інтелекту у круків. 25 січня 2012.
 8. Bickerton, Derek (2009). Adam's Tongue. Hill and Wang. ISBN 978-0-8090-2281-6.

Література[ред.ред. код]

 • Крук — міфічний птах
 • Україна в словах: Мовознав. слов.-довід.: Навч. посіб. для учнів загальноосвіт. шкіл , ліцеїв, гімназій, студентів, усіх, хто вивчає укр. мову /Упоряд. і кер. авт. кол. Н.Данилюк. – К.: ВЦ „Просвіта”, 2004. – 704 с. – Бібліогр.: с. 413–423. ISBN 966-8547-25-X.