Тутсі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тутсі, тутусі
Кількість 2.5 млн
Ареал Руанда Руанда
Бурунді Бурунді
ДР Конго ДР Конго
Близькі до: Хуту, Тва
Мова кірунді, кіньяруанда
Релігія християнство
іслам

Ту́тсі (авату́ці, оригінальна вимова [ɑ.βɑ.tuː.t͡si]) — народ у Центральній Африці. Є другим за чисельністю народом Руанди та Бурунді, де переважає плем'я хуту. Менш чисельним народом цих двох держав є пігмеї тва.

Поль Кагаме, президент Руанди
Анґе Кагаме, Дочка Поля Кагаме.

Історія[ред. | ред. код]

У XV столітті хуту були підкорені тутсі. Влада тутсі над хуту підтримувалась Бельгією до 1962 року, поки регіон не було поділено на Руанду й Бурунді. Хуту отримали повний контроль над Руандою, що 1994 року призвело до геноциду тутсі, 800 000 були вбиті,[1]. В результаті конфлікту загинуло близько мільйона чоловік (14 % населення Руанди).[2]

До початку геноциду в Руанді поділ на хуту й тутсі мав здебільшого соціальний характер, між цими етнічними групами вже не було мовних і культурних розбіжностей, а фізичні відмінності багато в чому стерлись через міжетнічні шлюби, хоча донині поширено уявлення, що хуту нижчі за зростом, та що їхня шкіра є темнішою.[3] З часів бельгійського колоніального правління національність була записана в ідентифікаційній картці руандійця, при цьому запис про національність дитини відповідав запису про національність його батька[3].

Палац вождя тутсі

Мова[ред. | ред. код]

Корзини тутсі

Тутсі розмовляють мовами руанда (кінярванда) та рунді (кірунді), що належать до групи банту нігеро-конголезької сім'ї мов. Руанда і рунді близькі мови й мають писемність на основі латинського алфавіту. Багато представників тутсі розмовляють французькою мовою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. How the genocide happened. BBC. 1 квітня 2004. 
  2. Minorities Under Siege: Pygmies today in Africa. UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs. 2006. 
  3. а б Carl H. Wilkens, «I'm not leaving», 2011. ISBN 978-1-4507-8080-3

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]