Тутсі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тутсі, тутусі
Kivu road.jpg
Кількість 2.5 млн
Ареал Руанда Руанда
Бурунді Бурунді
Демократична Республіка Конго ДР Конго
Близькі народи Хуту, Тва
Мова кірунді, кіньяруанда
Релігія християнство
іслам

Ту́тсі (ватутсі, батутсі) — народ у Центральній Африці. Є другим за чисельністю народом Руанди та Бурунді, де переважає плем'я хуту. Менш чисельним народом цих двох держав є пігмеї тва.

Історія[ред. | ред. код]

У XV столітті хуту були підкорені тутсі. Влада тутсі над хуту підтримувалась Бельгією до 1962 року, поки регіон не було поділено на Руанду й Бурунді. Хуту отримали повний контроль над Руандою, що 1994 року призвело до геноциду тутсі, 800 000 були вбиті,[1]. В результаті конфлікту загинуло близько мільйона чоловік (14 % населення Руанди).[2]

До початку геноциду в Руанді поділ на хуту й тутсі мав здебільшого соціальний характер, між цими етнічними групами вже не було мовних і культурних розбіжностей, а фізичні відмінності багато в чому стерлись через міжетнічні шлюби, хоча донині поширено уявлення, що хуту нижчі за зростом, та що їхня шкіра є темнішою.[3] З часів бельгійського колоніального правління національність була записана в ідентифікаційній картці руандійця, при цьому запис про національність дитини відповідав запису про національність його батька[3].

Палац вождя тутсі

Мова[ред. | ред. код]

Корзини тутсі

Тутсі розмовляють мовами руанда (кіньяруанда) та рунді (кірунді), що належать до групи банту нігеро-конголезької сім'ї мов. Руанда і рунді близькі мови й мають писемність на основі латинського алфавіту. Багато представників тутсі розмовляють французькою мовою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. How the genocide happened. BBC. 2004-04-01. 
  2. Minorities Under Siege: Pygmies today in Africa. UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs. 2006. 
  3. а б Carl H. Wilkens, «I'm not leaving», 2011. ISBN 978-1-4507-8080-3

Джерела[ред. | ред. код]