Тюлень-монах гавайський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гавайський тюлень-монах
Monachus schauinslandi.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Клас: Mammalia
Ряд: Carnivora
Родина: Phocidae
Рід: Monachus
Вид: M. schauinslandi
Біноміальна назва
Monachus schauinslandi
(Matschie, 1905)
Hawaiian monk seal range
Hawaiian monk seal range

Гавайський тюлень-монах (Monachus schauinslandi) — рідкісний морський ссавець роду Монах (Monachus) з родини Тюленеві (Phocidae) ряду Хижих (Carnivora)., ендемік Гавайських островів.[2]

Гавайський тюлень-монах один з двох наразі існуючих видів роду тюлень-монах. Другий вид — тюлень-монах звичайний. Ще один вид (Тюлень-монах карибський) зник в історичні часи[3].

Гавайський тюлень-монах єдиний вид тюленів на Гавайських островах[4]

Етимологія[ред.ред. код]

Назва гавайською цього тюленя — ʻIlio-holo-i-ka-uaua, або "собака пораючаяся у бурхливій воді", наукову назву дав німецький вчений Hugo Hermann Schauinsland, який виявив череп тюленя на острові Лайсан у 1899 році[5] Назва роду походить від коротких волосків якими Monachus schauinsland вкритий з ніг до голови, що нагадує ченця[3]

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Довжина тіла приблизно 225 см. Забарвлення дорослих самців на спині темно-коричневе або темно-сіро-коричневе, з білим або жовтувато-білим відтінком на череві. Самиці світліші і, як правило, більші за самців.

Ареал[ред.ред. код]

На початок ХХІ століття невеликі групи Monachus schauinslandi існують на північно-західних атолах Гавайських островів: Куре, Перл-енд-Хермес, Лисянського, Лайсан, Френч-Фрігейт-Шолс, Мідуей. В історичний час населяли також узбережжя островів головної групи Гавайського архіпелагу: Кауаї, Ніїхау, Оаху і Гаваї.

З 1958 по 1996 роки чисельність тюленів скоротилася на 60%. До 2004 року їх чисельність скоротилася до 1400 особин. У минулому зниження чисельності було в основному пов'язано з перепромислом. В даний час основними факторами, що впливають на скорочення популяції, є порушення спокою тюленів під час розмноження і загибель при попаданні в рибальські тенета.

Охороняються державою.

Еволюція та міграція[ред.ред. код]

Еволюційна історія Monachus schauinslandi є вельми суперечливою, існує кілька гіпотез що до філогенетичного зв'язку з іншими тюленями.[6] У зв'язку з відсутністю викопних решток, важко прослідкувати зв'язки Monachus schauinslandi з іншими тюленями.

Грунтуючись на скелетній і судинній анатомії, Monachus schauinslandi вважається найпримітивнішим серед сьогоденних тюленів. Всі три види роду Monachus виникли у Північній Атлантиці. Monachus schauinslandi відокремився від його родичів близько 15 мільйонів років тому[6]

Згідно з даними розповсюдженими Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень Гавайські острови є домівкою Monachus schauinslandi вже мільйони років. Можливо Monachus schauinslandi мігрували на Гаваї 4-11 мільйони років тому (Mya) через відкритий водний прохід між Північною і Південною Америкою — Центрально-Американським морським шляхом. Панамський перешийок закрив морський шлях близько 3 мільйонів років тому[7]

Спосіб життя і харчування[ред.ред. код]

Екологія схожа з екологією Monachus monachus. Харчуються різними рифовими і придонними рибами, а також головоногими молюсками.

Соціальна структура і розмноження[ред.ред. код]

Самиці гавайського тюленя-монаха мають розтягнутий період дітонародження з грудня по серпень з піком у квітні - травні. Довжина немовляти близько 125 см, маса 16 кг. Чорний м'який волосяний покрив через 3-5 тижнів після народження замінюється сріблясто-сіро-блакитним на спині і сріблясто-білим на череві. Самиці приносять дитинчат, в середньому, раз на два роки. Линька тюленів відбувається з травня по листопад, в основному в липні.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lowry, L. & Aguilar, A. (2008). Monachus schauinslandi. 2008 Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. МСОП 2008. Переглянуто 28 January 2009. Listed as Critically Endangered (CR A3ce+4ce)
  2. «Hawaiian Monk Seal, Monachus schauinslandi». monachus-guardian.org. 2006. Архів оригіналу за 2013-08-27. Процитовано 2011-05-23. 
  3. а б «Hawaiian Monk Seal (Monachus schauinslandi)». NOAA Fisheries Office of Protected Resources. Архів оригіналу за 2013-08-27. Процитовано 2011-03-11. 
  4. Nitta, Eugene; Henderson JR (1993). «A review of interactions between Hawaii's fisheries and protected species» (pdf). Marine Fisheries Review. 83 55 (2). Процитовано 2011-05-23. 
  5. Reeves, RR; Stewert, BS (2002). «National Audubon Society Guide to Marine Mammals of the World». ISBN 978-0-375-41141-0. 
  6. а б Repenning, CA; Ray, CE (1977). «The origin of the Hawaiian monk seal». Proc. Biol. Soc. Wash 89. с. 667–688. 
  7. «Historical Timeline of the Hawaiian Monk Seal». National Marine Fisheries Service - Pacific Islands Regional Office. Honolulu, HI, USA: National Marine Fisheries Service, Pacific Islands Regional Office. 2011-06-29. Архів оригіналу за 2013-08-27. Процитовано 2012-11-19.