Уддіяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Уддіяна (санскр. Oḍḍiyāna; тиб. ཨུ་རྒྱན་, монг. Үржин, орія ଓଡ଼ିଆଣ) — буддійська країна в північній Індії, обмежена річкою Інд із півночі. У даний час Уддіяна асоціюється з долиною Сват у Пакистані.

Локалізація[ред. | ред. код]

  • У тибетських джерелах Уддіяна розташовувалася на захід від Уя (Центрального Тибету) у Сваті. На думку сходознавця Б. В. Кузнєцова країна Уддіяна включала в себе східну частину Афганістану і долину річки Сват у Пакистані, між територіями сучасного Афганістану і Індією.
  • У «Синьому літописі» (1478): «Країна Уддіяна, де править цар Індрабхуті (нар. 1110), благословенна багатьма дакінями і прославлена як джерело мантраяни, розташована в 230 йоджанах на північ від Магадхи».

Легендарні відомості про країну[ред. | ред. код]

Уддіяна вважається батьківщиною багатьох видатних вчителів, зокрема, Падмасамбхави, і тантр Ваджраяни[1]. Як пітха (священне місце), Уддіяна згадується в багатьох сакральних текстах тантричного буддизму, таких як Абхідханоттара-тантра, Чакрасамвара-тантра, Калачакра-тантра та багатьох інших.

Китайські відомості[ред. | ред. код]

У китайських джерелах[2] згадується країна Учан (烏萇國), територіально належить до общинному регіону Сіюй і ототожнюється з Уддіяною. На півночі лежить князівство Шемі, і Памір, на півдні від Учана лежить Індія. Еліту населення складають брахмани. Вони займаються астрономією і передбаченнями, у тому числі для правителя по державних справах. Земля приносить багато плодів, зрошуються поля каналами, вирощують рис посівний та пшеницю. Поклоняються Будді, багато пагод і храмів, надзвичайно гарно роблять гребені на дахах. При позові сторонам дають пити спеціальне зілля від якого неправий приходить до нестями, а правий залишається в твердому розумі. Смертної кари немає. Винних виганяють з Божественних гір (灵山). На південно-заході на горі Таньте-шань (檀特山, Сандалова гора) розташований монастир. Їжу туди привозять віслюки які ходять туди і назад самі без погоничів.

У записках китайського ченця Фасяня (початок VI століття) Уддіяна описана як цілком індійська країна з процвітаючим буддизмом та безліччю реліквій. Група паломників з Фасянем зупинилася в Уддіяні кілька місяців для літнього періоду самітництва і медитації.

Царі Уддіяни[ред. | ред. код]

Ім'я Індрабхуті носили кілька «просвітлених царів країни Уддіяни» («Індра» означає цар, «бхута» — мудрість, просвітлений). В роботі К. Доулела «Майстра Магамудрі» наведено наступний перелік:

  1. Індрабхуті Великий (VI століття) він же Цар Дза, «перший тантрист» і прийомний батько Падмасамбхави.
  2. Індрабхуті II (VI-VII ст.) він же цар Дза і син царя Дза.
  3. Індрабхуті III (кінець IX ст.). Один з учителів та засновників тантрійської школи. Можливий автор буддійської тантри «Джнянасиддхи».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Намкай Норбу Ринпоче. {{{Заголовок}}}. — ISBN 5-94121-025-6.
  2. Бей Ши. Цзюань 97; та ін

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]