Орія (мова)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Орія (ଓଡ଼ିଆ) — індоєвропейська мова, якою розмовляють близько 35 мільйонів жителів індійського штату Орісса. Вона є однією з 23 офіційно визнаних мов Індії та має власне письмо. Належить до групи новоіндійських мов. Територія поширення індійський штат Орісса та прилеглі округ Мадрас і штати Мадх'я-Прадеш та Біхар. Аглютинативна мова. Дуже близька до мов бенґальської і асамської. Писемність мови орія сходить до письма брахмі.

Oriyaspeakers.png

Найдавніші літературні пам'ятки сягають 13 ст. н. е. Одна з них — виклад «Махабхарати», зроблений Саралдасом. Сучасна літературна мова починається з періоду творчості Факірмохана Сенапаті. Його разом з Радханатхом Раєю та Мадхусуданом Рао називають великим триумвіратом орійської літератури.

Мовою орія видається 568 періодичних видань, у тому числі 56 щоденних, 104 щотижневих, 237 щомісячних (на 1998 рік).

Фонетика[ред.ред. код]

У мові орія 28 приголосних і 6 голосних фонем.

Література[ред.ред. код]

  • Ghosh, A. (2003). An ethnolinguistic profile of Eastern India: a case of South Orissa. Burdwan: Dept. of Bengali (D.S.A.), University of Burdwan.
  • Masica, Colin (1991). The Indo-Aryan Languages. Cambridge Language Surveys. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-29944-2
  • Mohanty, Prasanna Kumar (2007). The History of: History of Oriya Literature (Odia Sahityara Adya Aitihasika Gana).


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Індії Це незавершена стаття про Індію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.