Умивання рук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Пілат умиває руки»
(Дуччо. «Маеста», деталь)

Умивати руки (словосполучення «я умиваю руки») — вид ритуального обмивання в різних релігіях, а також вираз, що означає «усунувся від відповідальності, оголосив про свою неучасть у справі».

Походить від стародавнього східного обряду ритуального обмивання рук. У випадку, коли вбивця людини невідомий, Тора наказує принести в жертву телицю, «і всі старійшини того міста, близькі до вбитого, нехай обмиють свої руки над головою телиці, що в долині, і оголосять: руки наші не пролили крові цієї, а очі наші не бачили».

Суд Пілата[ред. | ред. код]

Своє поширення в сучасному значенні вираз отримав завдяки сюжету, описаному в Євангелії від Матвія. Римський прокуратор Понтій Пілат під час суду над Христом здійснив прийняте серед юдеїв ритуальне обмивання рук в знак непричетності до здійснення вбивства: "Пілат, бачучи, що ніщо не допомагає, … взяв води й умив руки перед народом, та й сказав: невинний я в крові Праведника Цього "(Мт. 27:24).

Сучасне вживання[ред. | ред. код]

  1. Сучасні юдеї здійснюють обмивання рук перед і після прийому їжі, перед священнодійством. Цей вид ритуального обмивання є найпоширенішим (рідше відбуваються обмивання рук і ніг і повне обмивання).
  2. У мусульман омивання рук не є самостійним обрядом, а виконується як частина ритуального очищення перед намазом (салят).
  3. У синтоїзмі один із видів ритуального очищення — місогі («обмивання») — полягає в обмиванні водою рук і роту.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]