Понтій Пилат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Христос перед Пилатом, Мігай Мункачі, 1881

По́нтій Пила́т (Пілат) (лат. Pontius Pilatus) — римський правитель Юдеї з 26 до 36 р. н. е. (замінив на цьому посту Валерія Ґрата); римський вершник.

Історичні відомості[ред.ред. код]

У 26 році за сприяння Луцій Елія Сеяна, довірливої особи імператора Тиберія, Понтій Пилат отримує призначення префекта римської провінції Юдея. Призначення вказує на приналежність Пилата до стану equester ordo. Він став п'ятим римським правителем Юдеї. Йосип Флавій і Тацит називають його прокуратором, однак знайдений у 1961 р. у Кейсарії напис, що датується періодом правління Пилата, вказує що він, як і інші римські правителі Юдеї з 6 до 41 р., мав вірогідно, титул префекта.

За словами філософа Філона Олександрійського (I ст. н. е.), Пилат був відповідальним за численні жорстокі дії і страти, вчинені без будь-якого суду. У 35 році в Самарії один фальшивий пророк обіцяв своїм прихильникам показати святі посудини з часів Мойсея, що були заховані на горі Гарізім. У призначений день Пилат наказав військам зайняти гору, щоб не допустити збору людей та бунту. Коли люди зібрались вісько кинулось на них і багатьох вбили та ув'язнили, а найактивніших Пилат засудив на смерть. Самаряни звернулись із скаргою на Пилата до Вітелія — легата імператора в Сирії. Він радо прийняв оскарження, бо була добре відома вірність самарян, усунув Пилата і вислав його до Риму на суд до імператора у 36 р.. Коли Пилат прибув до Риму, Тиберій вже помер (16 березня 37 р.). Наступний імператор Калігула відправив Пилата у відставку. Пілат придбав великий маєток в Галлії (там де нині Веве у Швейцарії), де і закінчив свої останні дні земного життя.

Апокрифи про Понтія Пилата[ред.ред. код]

Понтій Пилат став героєм кількох новозавітних апокрифів, а Ефіопська православна церква навіть канонізувала Пилата і його дружину. Дружину Пилата — Прокулу почали ототожнювати з християнкою-римлянкою Клавдією, про яку згадано в одному з послань апостола Павла[1]. Як наслідок, виникло подвійне ім'я — Клавдія Прокула.[2] Свято святих Пилата і Прокули вірні єфіопської православної церкви святкують 25 червня.

Історичні свідоцтва[ред.ред. код]

Плита з Кейсарії

Крім Нового Заповіту, Понтій Пилат згадується у творах Йосипа Флавія, Філона Олександрійського та Тацита. У 1961 у середземноморському порту Кейсарії, який був колись резиденцією римського намісника в Юдеї, два італійських археологи виявили вапнякову плиту розміром 82 х 100 х 20 см з латинським написом, розшифрованого археологом Антоніо Фрова як:

…]S TIBERIÉUM
PON]TIUS PILATUS
..PRAEF]ECTUS IUDA[EA]E
..́.

що, можливо, є фрагментом напису: «Понтій Пилат, префект Юдеї, представляв Тиберія кесарійцям». Ця плита стала першою археологічною знахідкою, що підтвердила існування Пилата.

Йосип Флавій також згадує ім'я Пилата у так званому Testimonium flavianum. Загалом, число історичних свідчень про Понтія Пилата істотно поступається числу апокрифічних текстів, пов'язаних з його ім'ям — починаючи з «донесень Пилата Тиберія», згадки про яких зустрічаються вже у авторів II — III століть, і закінчуючи підробками XX століття — такими, наприклад, як «Свідоцтво грека Гермідія» (нібито служив офіційним біографом правителя Юдеї та записав подробиці суду над Ісусом).

Понтій Пилат у мистецтві і культурі[ред.ред. код]

Образ Пилата знайшов відображення у культурі нового часу: в художній літературі (наприклад, «Майстер і Маргарита» М. Булгакова, «Прокуратор Юдеї» А. Франса)

Див. також[ред.ред. код]

Квіріній — прокуратор Юдеї

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Джузеппе Ріцціотті. Життя Ісуса Христа. Видання Українського католицького університету ім. св. Климента Папи. Том XLIX-L. Рим. 1979, с. 35 — 40.

Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.