Успенська церква (Збараж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Церква Успіння Пресвятої Богородиці
Успенська церква
Ternopol 385.jpg

Країна

Україна Україна

Розташування Збараж
Конфесія УАПЦ
Архітектурний стиль бароко
Перша згадка 1583, історичні джерела
Будівництво 1755 — 
Настоятель о. Роман Сливка - Митрофорний протоієрей УПЦ КП
Адреса вул. А. Чехова, 1 м.Збараж, 47303

Свято-Успенська церква, також Церква Успіння Пресвятої Богородиці — колишній Тринітарський костел-монастир у Збаражі, збудований у 1755—1758 рр.

Історія[ред. | ред. код]

Сучасне прення церкви, колишній Тринітарський костел-монастир, монахи-тринітарці якого займалися викупом людей із турецької неволі.

У 1786 чернечий орден тринітарців покинув Збараж.

У 1789 приміщення костелу постраждало під час пожежі міста і з часом було продано українській громаді міста для облаштування у ньому церкви.

На час відновлення Галицької митрополії у 1808 в місті вже існувала Успенська церква, але, оскільки вона була філіальною церквою міста, то історичних відомостей про неї залишилося дуже мало.

На поч. XX на місці старої двоповерхової квадратної в плані дзвіниці побудовано сучасний парафіяльний будинок, а поруч — нову дзвіницю.

У 1930-их за о. Боліновського. церкву було відновлено: зроблено електричне освітлення, площу навколо церкви обведено кам'яним муром і залізною огорожею. Відновлено парафіяльний будинок.

1963 - храм зачинено, побито іконостас, зрізано купол.

Із 1979—1982 у церкві діяв районний краєзнавчий музей, який у 1989 перенесено у замковий палац.

1990 — церква реставрована і освячена настоятелем о. Романом Сливкою.

1995 — на фасаді парафіяльного будинку встановлено меморіальну дошку з написом, що у 1926—1929 рр. тут містилася читальня «Просвіти».

Похорон українського військовика, оператора-навідника БМП 24-ї окремої механізованої бригади (Яворів), уродженця м. Збараж Тернопільської області Тараса Михальського. Похоронна процесія біля Свято-Успенської церкви

Архітектура[ред. | ред. код]

Невелика однобанна будова Успенської церкви являє собою прямокутник (17 м х 12м) з витягнутою напівкруглою апсидою в східній частині і двома симетричними одноярусними прямокутними з округленими кутами прибудовами на рівні хорів.

Зовнішній витриманий у стилі бароко декор будівлі (потужні стіни, вікна лише на рівні другого ярусу), складається з пілястр іонічного ордера, що візуально членують площину стін на дзеркала, міжярусних і лобових карнизів складного профілю, витягнутих арок із зображенням святих на центральному фасаді і їх фігурок з боків від центрального входу та декоративних аркотер домінуючого фронтону із зображенням Богородиці в центрі.

Дзвіниця комплексу спочатку являла собою квадратну в плані двоярусну споруду під чотирьохсхилою з уступом покрівлею, відтінену широкими кутовими пілястрами і арочними віконними прорізами на другому поверсі. У нинішньому вигляді дзвіниця — трипілонне двох'ярусне спорудження під чотирисхилою покрівлею з арочним отвором центрального входу на першому[1].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Збараж. 800. — Тернопіль: ТОВ «Новий колір», 2011. — 132 с.
  • Мандрик О. Успенська церква [Текст]: храми міста / О. Мандрик, Ю. Вербовецький // ВІК. – 1996. – №8 (11).
  • Сакральні пам'ятки Тернопільщини. Фотоальбом. — Тернопіль: ТОВ «Новий колір», 2011. — С.65.
  • Церква Успіня Пресвятої Богородиці [Текст] // Духовні Святині Збаражчини: інформаційно-бібліографічний нарис / уклад Н. Сенчишин, рец. О. Мандрик, ред. Т. Кульпа. – Збараж: ЦБ, 2008. – С. 4.

Посилання[ред. | ред. код]