Феромагнітна рідина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Феромагнітна рідина під впливом неодимового магніта

Феромагнітна рідина (ФМР, магнітна рідина) — рідина, що сильно поляризується в присутності магнітного поля.

Феромагнітні рідини складаються з феромагнітних частинок нанометрових розмірів, що знаходяться у зваженому стані в несучій рідині, якою зазвичай виступає органічний розчинник або вода. Для забезпечення стійкості такої рідини феромагнітні наночастинки зв'язуються з поверхневоактивною речовиною, створюючи захисну оболонку навколо частинки, що перешкоджає їх злипанню (в наслідок дії сил ван дер Ваальсових або магнітних сил).

Незважаючи на назву, феромагнітні рідини не проявляють феромагнітних властивостей, оскільки не зберігають залишкової намагніченості після зникнення зовнішнього магнітного поля. Насправді феромагнітні рідини є парамагнетиками і їх часто називають «суперпарамагнетиками» з-за високої магнітної сприйнятливості. Дійсно феромагнітні рідини в наш час[Коли?] створити досить складно.

Різниця між феромагнітними та магнітореологічними рідинами (МР рідини) полягає у розмірі феромагнітних частинок. На практиці до складу феромагнітної рідини входять наночастинки, що знаходяться у зваженому стані за рахунок Броунівського руху й загалом не будуть осідати за нормальних умов. До складу МР рідин входять частинки мікрометрового розміру, які є досить важкими, щоб підтримуватися у зваженому стані Броунівським рухом, тому вони з часом будуть осідати за рахунок сил гравітації в наслідок різної густини частинок та власне рідини. Відповідно, ці дві різного типу рідини мають різне застосування на практиці.

Зображення праворуч демонструє явище утворення регулярних структур на поверхні феромагнітної речовини у вертикальному магнітному полі, яку називають нестабільностю нормального поля. Натискаючи на зображенні можна краще роздивитися це явище.

Посилання[ред.ред. код]