Магнітна сприйнятливість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Магнітна сприйнятливість (найчастіше позначається ) характеризує здатність речовини намагнічуватись під дією зовнішнього магнітного поля:

де

- вектор напруженості магнітного поля;
- вектор намагніченості середовища.

(Наведена формула справедлива лише у випадку статичного (постійнго у часі) магітного поля у середовищах, що не мають властивості магнітного гістерезису).

У залежності від значення магнітної сприйнятливості речовини класифікуються так:

При — речовина є діамагнетиком
При — речовина є парамагнетиком
При — речовина є феромагнетиком.

Магнітна сприйнятливість пов'язана з магнітною проникністю :

(Система СІ).

В анізотропних середовищах магнітна сприйнятливість є тензорною величиною, внаслідок чого вектори напруженості магнітного поля та намагніченості середовища можуть бути неколінеарними.

У випадку феромагнетиків магнітна сприйнятливість велика, але визначена неоднозначно, бо залежить від передісторії намагнічення зразка.

Магнітна сприйнятливість для деяких матеріалів
Матіріал Tк
вакуум 0
вода -1.2·10-5
Bi -16.6·10-5
C -2.1·10-5
O2 0.19·10-5
Al 2.2·10-5
Fe 200 774 °C
Co 70 1131 °C
Ni 110 354 °C

Розрiзняють питому магнiтну сприйнятливiсть (вiднесену до 1 г) та молярну (вiднесену до 1 моль). У парамагнетиків та дiамагнетикiв вона є малою, до того ж у дiамагнетикiв вiд'ємною, у феромагнетикiв може бути великою. У парамагнетиків, що мають частинки з неспареними електронами (радикали) буде тим більшою, чим більшим є вміст таких частинок.

Об’ємна магнітна сприйнятливість κ дорівнює відношенню намагніченості тіла J до напруженості магнітного поля Н, у якому знаходиться це тіло:

κ = J /Н.

Питома магнітна сприйнятливість χ – об’ємна магнітна сприйнятливість одиниці маси тіла:

χ = κ / δ ,

де δгустина тіла, кг/м3.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0