Філодем

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Філодем
Народився близько 110 до н. е.
Гадара
Помер між 40 до н. е. та 35 до н. е.
Геркуланум
Національність греки
Діяльність філософ, поет
Вчителі Зенон Сидонський[d]
Заклад

Філодем (дав.-гр. Φιλόδημος; близько 110 до н. е. — між 40 до н. е. та 35 до н. е.) — давньогрецький філософ-епікуреєць, поет, бібліофіл.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився приблизно у 110 році до н. е. у місті Гадара (сучасна м. Умм-Кайс, Йорданія). Замолоду перебрався до Афін. Тут навчався у філософа-епікурейця Зенона Сідонського. Під час перебування в Афінах затоваришував із Луцієм Кальпурнієм Пізоном Цезоніном, з яким приблизно у 75 році до н. е. перебрався до Риму. Тут завдяки підтримці Цезоніна у м. Геркуланум відкрив епікурейську школу (її також називали неаполітанською), що стала доволі відомою. Також Філодем затоваришував з впливовими римлянами, зокрема Марком Цицероном. У його школі навчалися Лукрецій, Вергілій, Горацій.

Відомо також, що Філодем був одним з відомих бібліофілів свого періоду. У його приватній бібліотеці налічувалося більше 1800 сувоїв.

Творчість[ред.ред. код]

Філодем був автором численних філософських творів, до XVIII ст. було відомо про лише одну назву такої праці. У 1752—1754 роках на віллі в Геркуланумі, що належала, ймовірно, другу Пізону, знайшли 800 папірусних сувоїв. Завдяки цьому відкриттю відомі фрагменти більш ніж 30 творів Філодема, які, не зважаючи на малу оригінальність, становлять значну історичну цінність для дослідників античної філософії, особливо тому, що вони являють собою компіляції робіт більш ранніх авторів, а в полеміці Філодем часто дослівно цитує своїх супротивників.

Найзначущішими є твори: «Про поеми» у 5 книгах і «Про музику» у 4 книгах, в яких Філодем намагається вирішити питання, чи є функції поезії і музики виключно естетичними або можуть бути і педагогічними. Праця «Про риторику» доводить марність цієї дисципліни. У творах «Про богів» і «Про побожність» у 2 книгах Філодем викладає свої теологічні погляди.

Праця «Про Епікура» є біографією цього філософа, надається його листуванням з друзями. «Історія філософії» являє собою етюд з історії грецької філософії, де представлена історія окремих шкіл.

Філодем є автором також популяризаторської роботи в руслі епікурейської філософії, трактати у формі діатриб, у яких головним чином підіймав етичну проблематику.

Філодем є автором 30 епіграм, переважно еротичного змісту, збережених в Палатинскій антології.

Джерела[ред.ред. код]

  • Tiziano Dorandi (Hrsg.): Filodemo: Storia dei filosofi. Platone e l'Academia (PHerc. 1021 e 164). Bibliopolis, Napoli 1991, ISBN 88-7088-275-8 (італ.)
  • Marcello Gigante, Dirk Obbink, (2002), Philodemus in Italy: The Books from Herculaneum. University of Michigan Press. ISBN 0-472-08908-0 (англ.)
  • Daniel Delattre, La Villa des Papyrus et les rouleaux d'Herculanum. La Bibliothèque de Philodème, Cahiers du CeDoPaL n°4, université de Liège, 2006. (фр.)