Філумен (Хасапіс)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Новомученик Філумен (Хасапіс) (грец. Π. Φιλουμενος ο Κυπριος), 15 жовтня 1913, Нікосія, Кіпр - † 16 листопада 1979, Сихем, Палестина) — новоканонізований православний святий, прославлений в Єрусалимській Церкві. Ігумен грецького православного монастиря Криниця Якова поблизу Самарії в Палестині, міста тепер званого Наблус. Був вбитий.[1]

Святий новомученик Філумен, в миру Софокліс Хасапіс, народився в столиці Кіпру Нікосії 15 жовтня 1913 року. В 1927 році поступив до числа насельників монастиря Ставровуні разом зі своїм братом Олександром. В 1934 році брати приїхали до Єрусалиму і поступили до гімназії Єрусалимської Православної Церкви. Тут через три роки вони прийняли чернечий постриг з іменами Філумен та Елпідіос. Того ж року, 5 вересня, монах Філумен був рукоположений в ієродиякона. Ієромонах Елпідіос згодом був запрошений до Олександрійської Православної Церкви. Після закінчння семинарії в 1939 році святий Філумен ніс різні послушання в Патріархії, декілька років подвизався в лаврі святого Савви. 1 листопада 1944 року він був рукоположений в ієромонаха. До 8 травня 1979 року, коли святий Філумен був призначений ігуменом монастиря при Колодязі Якова в Самарії, він був настоятелем різних грецьких храмів і монастирів у Святій Землі — в Єрусалимі, Яффі, Рамаллі.

Вбивство та мученицька смерть Святого Філумена[ред. | ред. код]

Незадовго до вбивства отця Філумена група людей появилася в монастирі і вимагала усунути хрести та ікони з Колодязя Якова з тієї причини, що символи християнства заважають їм молитися в цьому священному для них місці. Настоятель монастиря відмовився це зробити, нагадавши, що Колодязь Якова був і залишається православноою святинею багато сотень років. У відповідь була зроблена погроза, що якщо він не піде звідти, то повинен готуватися до гіршого. Викрикуючи богохульства, непристойності і погрози християнам, фанатики пішли.

В день пам'яті святого апостола Матвія вбивці увірвалися до монастиря. Вони нанесли отцю Філумену сокирою в лице дві хрестообразні рани, викололи йому очі і відрубили по частинам пальці правої руки. Проте вбивства смиренного священнослужителя їм було недостатотнім, вони осквернили ще і саму церкву: розрубали розпяття, розкидали і осквернили священні сосуди і здійснили інші глумливі дії.

Тіло святого Філумена було віднайдене нетлінним [2].

Критика мученичеського наративу[ред. | ред. код]

Британський публічний центр по справам Ізраїлю заявив, що "грецький монах Філумен був жорстоко вбитий біля колодязя Якова в Наблусі у 1979 році. Поліція провела розслідування, вбивцю було спіймано і він признався у злочині. Він був євреєм, але не поселенцем. Вбивця був релігійним фанатиком (також він був визнаний винним у вбивстві єврейського лікаря у Тель-Авіві та у вбивстві мусульманина)[3]

Професор Давид Гуревіч та Іска Харані також критикують сформований наратив про єврея вбивцю. Вони допускають антисемітський слід у цьому наративі: "помилкові звинувачення євреїв у скоєнні ритуального вбивства християн, включаючи розп'яття, були відомі з доби Середньовіччя. Можливо той факт, що вбивця був релігійним євреєм, послужив основою для історії, що носила явно антисемітський характер".[4].

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://irusalimprayer.ya.ru/replies.xml?item_no=255&ncrnd=4300[недоступне посилання з липень 2019] Канонизирован новый святой Иерусалимской Православной Церкви - новомученик Филумен.
  2. http://www.patriarchia.ru/db/text/803529.html Патриархия РПЦ: Совершено прославление нового святого Иерусалимской Православной Церкви – новомученика Филумена
  3. LETTERS No Israeli conspiracy » 21 Jan 1995 » The Spectator Archive. The Spectator Archive. Процитовано 2016-04-15. 
  4. Dr. David Gurevich “Philoumenos of Jacob’s Well: The Birth of a Contemporary Ritual Murder Myth” » ISGAP. isgap.org. Процитовано 2016-04-15.