Фінансова система

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фіна́нсова систе́ма — це сукупність урегульованих фінансово-правовими нормами окремих ланок фінансових відносин і фінансових установ, за допомогою яких держава формує, розподіляє і використовує централізовані і децентралізовані грошові фонди. Фінансова система виникла разом з появою держави і нерозривно зв'язана з її функціонуванням. За допомогою фінансової системи держава нагромаджує та використовує кошти для утримання свого апарату, а також спрямовує їх на виконання своїх функцій. Фінансова система охоплює грошові відносини між державою і підприємствами та організаціями, державою і населенням, між підприємствами і всередині них.

Основними елементами фінансової системи є: загальнодержавні фінанси; місцеві фінанси; фінанси суб'єктів господарювання усіх форм власності; фінанси невиробничої сфери діяльності; фінанси населення; фінансовий ринок; фінансова інфраструктура.

Говорячи про фінансовий порядок, ми маємо на увазі злагодженість, режим, послідовність, організацію та наявність цілеспрямованого взаємозв’язку елементів, що складають фінансову систему; безліч елементів будь-якої природи, між котрими існують стійкі (регулярні) фінансово-економічні відносини, що повторюються в просторі або часі або у тому й тому.

Під інституційним порядком фінансової сфери можна розуміти дотримання звичаїв, традицій, формальних правил економічної координації в ході ведення фінансової діяльності та своєчасне виконання відповідних законів, покликаних посилити фінансовий порядок.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Василенко Л. І., Василенко А. В. Фінанси: Навч.посіб./За ред. Л. І. Василенко. — К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2003. — 199 с.
  • Карпінський Б. А., Шира Т. Б. Фінанси: термінологічний словник. — К.: "Видавничий дім «Професіонал», 2007. — 608 с.
  • Краус Н.М. Інституціональний зріз дихотомії старих і нових інституів розвитку сфери фінансів в умовах інноватизації. Finansy Ukrainy 2018; 4. С. 115-126.

Посилання[ред. | ред. код]