Холі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Холі
Холі
Крішна під час Холі з Радхою та іншими Ґопі
Ким святкується Індуси, частина сикхів, джайнів, мусульман, буддистів.
Тип Індуїстський
Початок пхалґуна, повний місяць
Дата лютий-березень
Святкування 3 - 16 днів

Холі або фестиваль кольорів — популярний індуїстський фестиваль весни, що святкується в Індії, Непалі, Бангладеш, Пакистані, Шрі-Ленці та інших країнах із значними індуськими діаспорами, такими як Суринам, Гаяна, ПАР, Тринідад і Тобаго, Велика Британія, США, Маврикій і Фіджі. В Бенгалі свято відоме як «Долятра» (Dolyatra) або «Басанта-Утсаб» (Basanta-Utsab) — «фестиваль весни». Найбільші святкування під час фестивалю проводяться в регіоні Брадж, у місцях, що асоціюються з Крішною: Матхурі, Вріндавані, Нандаґаоні й Барсані. Під час фестивалю, що триває 16 днів, ці міста стають великими туристичними центрами[1] [2]

Головний день фестивалю відомий як «Дхулхеті», «Дхуланді» або «Дхуленді», у цей день люди обсипають один одного кольоровою пудрою та поливають підфарбованою водою. На попередній день, «Холіка-Дахан» («спалення Холіки») або «Чотті-Холі» («маленька Холі») запалюють багаття на честь дивовижного спасіння молодого Прахлада, коли люта богиня Холіка, сестра Хіран'якашіпу, кинула його у полум'я. Холіка сама згоріла, але Прахлад, завдяки поклонінню Вішну, навіть уникнув обпалень. Через п'ять днів відбувається день «Ранґапанчамі», після якого використання колорів закінчується.

Холі святкується наприкінці зими на останній випадок повного місяця у місяць пхалґуна, зазвичай у лютому або березні. У 2009 році Холі-Дхуланді відбувся 11 березня, а Холіка-Дахан — 10 березня.

Холі в Україні[ред. | ред. код]

Із 2000-их років холі проводять в Україні.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Holi - the festival of colours Indian Express.
  2. Holi. holi.com.ua (ua). Процитовано 2018-06-19.