Гаяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кооперативна Республіка Гаяна
Co-operative Republic of Guyana

Прапор Герб
Девіз: One people, one nation, one destiny
Один народ, одна нація, одна доля
Гімн: "Dear Land of Guyana, of Rivers and Plains"
Розташування Гаяни
Столиця
(та найбільше місто)
Джорджтаун
6°49′ пн. ш. 58°09′ сх. д. / 6.817° пн. ш. 58.150° сх. д. / 6.817; 58.150
Офіційні мови англійська мова
Державний устрій Парламентсько-президентська республіка
 - Президент Доналд Рамотар
Незалежність  
 - від Великої Британії 26 травня 1966 
 - Республіка 23 лютого 1970 
Площа
 - Загалом 214 969 км² (84)
 - Води (%) 8,4
Населення
 - оцінка 2005 р. 751 000 (162)
 - перепис 2002 р. 751 223
 - Густота 3 5/км² (217)
ВВП (ПКС) 2005 р., оцінка
 - Повний $3,489 мільярдів (157)
 - На душу населення $4,612 (106)
ІРЛП  (2003) Green Arrow Up.svg 0,720 (medium) (107)
Валюта Гаянський долар (GYD)
Часовий пояс  (UTC-4)
Домен інтернету .gy
Телефонний код +592

Гайа́на[1][2], також Гая́на[3], Ґайа́на[4], Ґая́на[5] (англ. Guyana [ɡaɪˈænə]), Кооперати́вна Респу́бліка Гая́на (англ. Co-operative Republic of Guyana) — держава в Південній Америці, омивається на півночі Атлантичним океаном, межує на сході із Суринамом, півдні та південному-сході з Бразилією, північному-заході з Венесуелою. Площа країни 214 969 км². Столиця і найбільше місто — Джорджтаун. Офіційна мова — англійська. На південноамериканському материку Гаяна — єдина англомовна країна і єдиний член британської Співдружності націй.

Етимологія[ред.ред. код]

Назва "Гайана" походить від Гвіани, оригінальної назви регіону, який раніше включав Гайану (Британська Гвіана), Суринам (голландська Гвіана), французьку Гвіану, частину Колумбії, Венесуели і Бразилії. За даними Оксфордського словника англійської мови, Гайана є похідним від індіанського мови і означає "земля великої води".[6]

Історія[ред.ред. код]

Guiana's.jpg
Карта Британської Гвіани

Перші люди проникли на територію Гайани з Центральної Америки близько 35000 років тому. Це були нащадки вихідців з Азії, що розселялися по американським континентах з півночі на південь. Хоча на інших територіях Північної і Південної Америки незабаром виникли потужні цивілізації, індіанське співтовариство в Гайані залишалося відносно примітивним. До моменту відкриття Америки Христофором Колумбом на території Гайани населення ділилося на дві великі групи: араваки, які жили на узбережжі, і кариби, що займали внутрішні простори. У спадок від корінних жителів дісталося саме слово «Гайана», яким позначали регіон, що включав існуючі в даний час Гайану, Суринам і Французьку Гвіану. Значення цього слова - «земля води» - вказує на численні водні потоки, що перетинають територію країни.

Перші європейські поселення на території Гайани заснували голландці. Нідерланди здобули незалежність від Іспанії в кінці XVI століття і на початку XVII століття стали однією з головних комерційних держав, яка торгувала з англійськими та французькими колоніями на Малих Антильських островах. У 1616 році з'явилося перше голландське поселення в Гайані - факторія в 25 км вгору від гирла по річці Ессекібо. Незабаром з'явилися й інші поселення, як правило, на великих річках в кількох кілометрах від узбережжя. Вихідним завданням цих поселень була торгівля з місцевим населенням, але незабаром голландці змінили мету і стали брати під контроль території, як і інші європейські держави в цьому регіоні. Хоча Гайану вважала своєю Іспанія і періодично надсилала загони, голландці отримали над нею контроль на початку XVII століття. У 1648 році суверенітет голландців був офіційно підтверджений за Мюнстерського мирним договором.

Хоча голландські колонізатори спочатку були орієнтовані на торгівлю в Карибському регіоні, незабаром їх основною метою стало виробництво зернових. Всезростаюча важливість сільського господарства характеризується показниками експорту: в 1623 році Ессекібо поставила 15 тонн тютюну. Зі збільшенням сільськогосподарських площ в колоніях виявилася нестача робочої сили. Корінне населення було погано пристосоване до роботи на плантаціях, крім того, індіанці масово вимирали від хвороб, завезених європейцями. Внаслідок цього Голландська Вест-Індська компанія вдалася до завезення африканських рабів, які швидко стали ключовим елементом місцевої економіки. До 1660 року кількість рабів становило 2500 осіб; корінне населення оцінювалося в 50000, при цьому більшість поселилося вглиб материка. Незважаючи на важливість для економіки, умови праці рабів були суворими. Смертність серед них сягала високої величини, а важкі умови життя приводили до частих повстань.

Бажаючи привернути більше поселенців, в 1746 році голландська адміністрація дозволила селитися біля ріки Демерара іммігрантам з Великобританії. Британські плантатори на Малих Антильських островах страждали від виснаження ґрунту і багато з них переселилося в голландські колонії, які пропонували родючі землі і обіцянку права власності на ділянки. Приплив британців був настільки великий, що до 1760 року вони склали більшість населення Демерара. До 1786 року внутрішні справи колонії перейшли під британський контроль.

Каталізатором формального переходу Гайани під британське управління стала Французька революція і наполеонівські війни. У 1795 році Франція окупувала Нідерланди. Великобританія оголосила війну Франції і в 1796 році направила експедиційні сили з Барбадосу в голландські колонії. Вторгнення британців пройшло безкровно і місцеве управління практично не було порушене, залишившись в рамках раніше реалізованого плану.

Бербіс і колонія Демерара і Ессекібо перебували під британським управлінням з 1796 по 1802 роки. Відповідно до Ам'єнського договору всі вони були повернуті голландцям. У 1814 році за Англо-голландською конвенцією обидві колонії були формально передані Великобританії. У 1831 році Бербіс, Демерара і Ессекібо були об'єднані в одну Британську Гвіану. Новостворена колонія залишалася під британським управлінням до середини XX століття. 26 травня 1966 року було проголошено незалежність Кооперативної Республіки Гайана.

Природа[ред.ред. код]

Карта Гаяни
Схил гори Рорайми (2810 метрів)
Водоспад Каєтур
Докладніше: Географія Гайани

Територію країни можна розділити на три географічні регіони. Височинна частина, Гвіанське нагір'я, займає південь і центр країни. Вона розрізана на окремі масиви річковими долинами. Найбільш височинним вважається захід центральної частини країни. В одному з гірських ланцюгів на кордоні з Венесуелою й Бразилією знаходиться найвищий пункт країни - гора Рара (2810 м). Поверхня поступово знижується в бік Атлантичного океану, поки не переходить в рівнину, порослу тропічними лісами. Ближче до океанічного узбережжя рівнини перетворюються в заболочені низовини до 100 км в ширину.

Назва Гайани на мові індіанців - араваків означає "місце великих вод". По всій території країни природою прокладена густа мережа водних потоків. Найбільші річки - Ессекібо, Демерара, Корантейн, Куюні та ін. Всі вони беруть початок на Гвіанському нагір'ї і впадають в Атлантичний океан. У пересіченій місцевості річки утворюють численні водоспади. Найбільш знаменитий з них водоспад Каєтур висотою 226 м. Більшість річок Гайани судноплавні і виконують роль важливих транспортних артерій.

В гирлі річка Ессекібо формує широку дельту з багатьма островами. Вона розділяє узбережжя на 2 частини - північно-західну і південно-східну. Берег низький, часто нижче рівня океану. У минулому морські припливи розливалися на значну частину суші. Для захисту берегів були побудовані дамби і мережа дренажних каналів. Річки викидають в океан багато мулу, через що вода набуває брудно-коричневого кольору, утворюються мулисті обмілини до 22,5 км в довжину.

Розвідані корисні копалини - боксити, золото, алмази, буре вугілля, щебінь, марганець, залізо, нікель.

Клімат в Гайані субекваторіальний, жаркий. Середньорічна температура коливається від +20 °C до +27 °C на узбережжі і від +18 °C до +39 °C у внутрішніх районах країни. Сезон дощів тягнеться з травня по червень і з грудня до січня. Середньорічна кількість опадів становить від 1200 мм на височинах і до 3000 мм на узбережжі.

Флора і фауна Гайани вирізняється значною різноманітністю. Це обумовлено змінами в кількості дощових опадів, складу грунту і особливостями людської діяльності в різних регіонах країни. Велика частина океанічного узбережжя оброблена і використовується в сільському господарстві, однак місцями на ньому збереглися мангрові ліси і мілини, де розмножуються морські черепахи [7].

Далі на рівнинах, височинах і передгір'ях тягнеться смуга вологих тропічних лісів. Ліси займають близько 80% площі Гайани. Всього налічується близько 1000 видів різних дерев, в тому числі рідкісні та цінні сандалове дерево, баїя, залізне дерево, гевея і т п. У кронах дерев живе багато птахів, комах, дрібнихссавців. На південному заході відкривається савана - величезне природнє пасовище для дикої і домашньої худоби.

Ліси Гайани мешкають ягуари, тапіри, дикобрази, кугуари, вузьконосі мавпи, анаконди, лінивці. У савані зустрічаються антилопи, комахоїди, броненосці. У річках багато риби, поширені крокодили, прісноводні молюски, плазуни та ін.

У 2012 році Гайана отримала від Норвегії нагороду в 45 мільйонів доларів за зусилля по захисту тропічних лісів. Це випливає з угоди 2009 року між країнами на загальну суму $250 млн для захисту і збереження природного середовища мешкання. Станом на 2016 рік країна отримала $115 млн від загальної суми гранту.

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Regionen in Guyana

Гайана поділяється на 10 регіонів:[8][9]

No Регіон Площа km² Населення Населення
на km²
1 Барима-Вайні 20,339 24,275 1.2
2 Померун-Супенаам 6,195 49,253 8.0
3 Острови Есекібо-Західна Демерара 2,232 103,061 46.2
4 Демерара-Махайка 1,843 310,320 168.4
5 Махайка-Бербіс 3,755 52,428 14.0
6 Східний Бербіс-Корентайн 36,234 123,695 3.4
7 Куюні-Мазаруні 47,213 17,597 0.3
8 Потаро-Сипаруні 20,051 10,095 0.5
9 Верхнє Такуту-Верхня Есекібо 57,750 19,387 1.3
10 Верхня Демерара-Бербіс 19,387 41,112 2.1
Гайана 214,999 751,223 3.49

Населення[ред.ред. код]

Густота населення країни в 2005 році
Графік скорочення чисельності населення Гайани в 1980-і роки

Згідно з переписом населення 2002 року чисельність населення Гайани була рівною 751 223 жителів, згідно з оцінкою на 2011 приріст населення становить −0,44 %[10]. Таке суттєве зменшення пояснюється в першу чергу високим рівнем еміграції з країни. Загальний рівень зовнішньої міграції для країни рівний −14,32 на тисячу населення і це один із найнижчих показників у всьому світі. Натомість природний приріст є додатнім. Народжуваність в країні рівна 17,12 народжених на 1000 жителів, смертність — 7,2 смертей на тисячу жителів (всі дані на 2011 рік).

Середня тривалість життя в Гаяні — 67,08 років. Для чоловіків цей показник становить 63,27 років, для жінок — 71,07 років. Найбільшою етнічною групою населення Гайани є індо-гаянці — нащадки робітників із Індії, що вперше прибули до країни в середині 19 століття. Згідно з переписом 2002 року їх частка в населення країни рівна 43,5 %. Більшість індійців, що переїжджали до Гайани були вихідцями зі штатів Уттар-Прадеш і Біхар, трохи меншу кількість становили таміли. Кількість і процент населення індійського походження зменшується. Так за переписом 1980 року індо-гаянці нараховували 234 094 особи або 51,93 % населення, а у 1991 році ця громада нараховувала 351 939 жителів або 48,63 % населення.

Другою найбільшою групою населення Гайани є афро-гаянці. Їх частка в населенні країни рівна 30,2 %. Ця група населення живе переважно в містах, зокрема гаянці африканського походження утворюють більше половини населення столиці країни. За переписом 2002 року майже 57 % афро-гаянців жили у регіоні Демерара-Магайка, до складу якого входить Джорджтаун і близькі території[11].

16,7 % населення є нащадками кількох народів і рас. Представники корінних індіанських народів утворюють 9,1 % населення причому в останні роки це число зростає. Так кількість корінного населення зросло на 22 тисячі між переписами населення 1991 і 2002 року, що рівно зростанню майже на 50 %. Індіанське населення Гайани належить до 9 народів — араваки, кариби, акавайо, арекуна, патамона, макуші, варано, вапішана і ваі ваі. Корінне населення становить більшість у всіх чотирьох регіонах західної Гайани.

Меншими групами населення Гайани є португальці (1500 жителів) і китайці (1400 жителів).

Найпоширенішою релігією Гайани є християнство. Християнами є близько 57 % населення з яких 16,9 % п'ятидесятники, 8,1 % — католики, 6,9 % — прихожани англіканської церкви. Індуїзм сповідують 28,4 % населення. 7,2 % жителів країни — мусульмани.

Мови[ред.ред. код]

Англійська мова є офіційною мовою Гайани і використовується в освіті, державному управлінні, засобах масової інформації та послугах. Переважна більшість населення говорить на креольській гайанській, основі креольської англійської з невеликим впливами африканських та східноіндійських мов. Крім того, незначна частина населення розмовляє карибськими мовами, а індійські використовуються тільки в культурних та релігійних цілях.

Економіка[ред.ред. код]

Економічна географія країни
Докладніше: Економіка Гайани

Традиційно економіка Гайани спирається експорт цукру, золота, бокситів, креветок, деревини і рису. Їх виробництво і продаж становить приблизно 60% ВВП країни[12] та залежить від цін на зовнішніх ринках на сировину.

Структура народного господарства виглядає наступним чином:

Галузь господарства Відношення до ВВП, % Участь населення, %
Сільське господарства 21,35 1,4
Промисловість 33,74 15,10
Сфера послуг 43,37 34,6

На розвиток економіки позитивно позначився вступ країни в 2006 році в єдиний ринок КАРИКАМ, а також призупинення постійної інфляції. Разом з цим, Гайана має значні зовнішні позики. В 2012 році загальний ВВП Гайани склав 3 мільярди доларів США, приблизно 7939 доларів США на людину. Таким чином, країна залишається однією з найбідніших в Латинській Америці.

Сільське, лісове господарство, рибальство[ред.ред. код]

Землеробство розвинене переважно на півночі країни, де існують комерційні насадження цукрової тростини, рису, кокосової пальми і кави. Основний дохід фермерам приносить вирощування цукрового очерету і рису. Розширення площ засіву і допомога уряду в забезпеченні добривами сприяли суттєвому підвищенню врожайності в другій половині 2000-х рр. На півдні країни землеробство має допоміжний характер, тут домінує тваринництво, існують великі господарства, які тримають велику рогату худобу. В 2009 році виробництво м'яса і молодняка підвищилися на 2,5%.

Вилов риби і креветок здійснюється в прибережних водах Атлантичного океану. Рибалки користуються переважно малими суднами. У другій половині 2000-х рр. економічне зростання цієї галузі знизився на 10,5% через падіння попиту і зубожіння деяких промислів. Несприятлива зовнішня кон'юнктура також зумовило спад в лісовому господарстві (-0,6% в 2009 р.)

Видобуток корисних копалин[ред.ред. код]

Гайана має багаті родовища бокситів і золота. Крім того, тут видобувають алмази. Видобуток корисних копалин регулює державна комісія з геології і видобутку[13], створена в 1979 році.

Видобуток бокситів здійснюється головним чином у межиріччі річки Бербіс і Демерара. Це складний технологічний процес, в який залучені великі компанії, які постійно вимагають значних інвестицій. В останні два десятиліття XX століття бокситна промисловість Гайани перебувала в складному становищі через неефективне державне управління і перерозподіл доходів на користь інших галузей економіки. В 2004 році була створена Бокситна Компанія Гайани з частковою приватною участю. В 2006 році уряд Гайани продав активи великої державної видобувної російсько-швейцарської компанії Русал. Русал, а також китайські інвестори отримали можливість вести видобуток високоякісних вогнетривких бокситів[14]. Розвитку видобутку бокситів сприяє світовий попит на алюміній і цемент, у виробництві яких використовуються ці корисні копалини.

Видобуток золота і алмазів тягне як великі компанії, так і дрібних копачів. Ліцензовані добувачі об'єднані в окрему асоціацію. Згідно з планом 2013 року, її члени поставили на ринок 500 тисяч унцій золота[15].

Політика[ред.ред. код]

Парламент Гайани.

З 1970 року — Гайана є республікою. Чинну конституцію країни було прийнято 6 жовтня 1980 року. Главою держави є президент, якого обирають раз на 5 років, як лідера списку партії переможця на парламентських виборах без обмеження щодо кількості термінів перебування на посаді. Чинний президент Доналд Рамотар перебуває на посаді з 3 грудня 2011 року. Уряд Гайани призначається президентом і є підзвітний парламенту.

Законодавчу владу здійснює парламент, що обирається на загальних зборах на п'ятирічний термін. Парламент Гайани однопалатний, кількість депутатів парламенту — 65.

Дві найбільші політичні партії Гайани мають чітко виражений етнічний характер. Народна Прогресивна партія, що перебуває при владі з 1992 року користується в основному підтримкою індійського населення, а Народний Національний Конгрес, що домінував у політиці країни від проголошення незалежності і до 1992 року є партією афро-гаянців.

Культура[ред.ред. код]

Культура Гайани є відображенням етнічної різноманітності країни. Загалом у культурному плані країна є значно ближчою до англомовних острівних держав Карибського моря, особливо Тринідаду і Тобаго, ніж до держав Південної Америки. Спільна англійська мова сприяє зокрема тісному зв'язку Гаянської літератури з літературою карибських країн. Серед найвідоміших Гаянських письменників — Едвард Брайсвейт, Вілсон Гарріс, Ян Кер'ю та ін.

Музика Гайани зазнала значного впливу карибської музики, зокрема дуже популярними музичним стилями є калліпсо, реггі, сока і близький до каліпсо гаянський музичний стиль шанто. Серед індійського населення країни популярністю користується музика фільмів Болівуду. Гайана разом із Суринамом і Тринідадом також є місцем зародження особливих музичних стилів Чатні і Байтак Гана, що поєднують традиційну індійську і карибську музику.

Спорт[ред.ред. код]

Providence Stadium

Найпопулярнішим видом спорту у Гаяні є крикет. Спортсмени Гайани беруть участь у міжнародних змаганнях з крикету у складі команди Вест-Індії, а також на регіональних змаганнях у складі команди Гайани, суперниками якої є команди інших вест-індійських держав. З Гайани походять багато з найвизначніших вест-індійських крикетистів зокрема Клайв Ллойд, Алвін Каллічаран, Роган Кангаї, Шівнарін Чандерпул та ін. У 2007 році Гайана разом з іншими вест-індійськими країнами приймала кубок світу з крикету. Побудований для цього турніру стадіон Providence Stadium є одним із місць проведення міжнародних змагань командою Вест-Індії.

Іншими популярними видами спорту є футбол, нетбол, баскетбол, регбі, бокс та ін. Спортсмени Гайани брали участь у 14 Літніх Олімпійських іграх. Єдиним гаянським спортсменом, що завоював олімпійську медаль став боксер Майкл Ентоні, що виборов бронзу у ваговій категорії до 54 кілограмів на московській олімпіаді 1980 року.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Великий зведений орфографічний словник сучасної української лексики: 253000 слів / уклад. В. Т. Бусел та ін. — К. : Перун, 2008. — С. 886.
 2. Український орфографічний словник / Серія «Словники України». Ухвалено вченими радами Інституту мовознавства та Українського мовно-інформаціного фонду НАН України. Уклали: М. Пещак, В. Русанівський, В. Чумак, І. Шевченко, Л. Шевченко, Г. Ярун. За ред. Л. Полюги, вид. 3-є, К., 2002. — С. 155.
 3. Перелік іноземних країн та режим в'їзду до них для громадян України — МЗС України.
 4. Наказ від 30.12.2013 № 426 «Про затвердження Класифікації країн світу»
 5. Стаття «Ґаяна» // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-е видання. — Київ : Тека, 2006.
 6. Guyana. Oxford Dictionaries. Процитовано 9 May 2015. 
 7. Guyana - Flora and fauna
 8. Bureau of Statistics — Guyana, CHAPTER III: POPULATION REDISTRIBUTION AND INTERNAL MIGRATION, Table 3.4: Population Density, Guyana: 1980—2002
 9. Guyana — Government Information Agency, National Profile
 10. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gy.html The World Factbook
 11. Government of Guyana, Statistics, Population_Composition (PDF). Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2011-05-03. 
 12. Guyana Economy Profile 2013
 13. Guyana Geology and Mines Commission (GGMC)
 14. Bauxite Mining in Guyana - Overview
 15. # axzz2mXd5ELqG Guyana projects record gold production for 2013

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.9E.D1.84.D1.96.D1.86.D1.96.D0.B9.D0.BD.D0.B0", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.92.D0.B5.D0.BB.D0.B8.D0.BA.D0.B0", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.9E.D0.A1.D0.A3.D0.9C", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.A3.D0.9F.D0.91.D0.93", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.A3.D0.94.D0.95", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.9A.D0.BE.D0.B1.D0.B5.D1.80.D0.BD.D1.96.D0.BA", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.A3.D0.9B.D0.86.D0.A4", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.A3.D0.9E.D0.A1", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.94.D0.9D.D0.92.D0.9F.D0.9A.D0.B0.D1.80.D1.82.D0.BE.D0.B3.D1.80.D0.B0.D1.84.D1.96.D1.8F", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою ".D0.94.D0.BE.D0.B2.D0.B3.D0.B0.D0.BD.D1.8C2007", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Інтернет-інформація[ред.ред. код]


Гайана Це незавершена стаття з географії Гаяни.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Атлантичний океан
Венесуела Венесуела Gray compass rose.svg Суринам Суринам
Бразилія Бразилія Бразилія Бразилія