Хуші Абба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хуші Абба
Abba18.JPG
Народився 1898
Турка, Турківський район, Львівська область, Українська Радянська Соціалістична Республіка
Помер 24 березня 1969(1969-03-24)
Ізраїль
Громадянство Flag of Israel.svg Ізраїль
Діяльність політик
Посада депутат Кнесету[d][1]
Партія Мапай

Абба Хуші (англ. Abba Hushi; івр. אבא חושי‎; народжений як Abba Schneller в 1898(1898), помер 24 березня 1969) — ізраїльський політик, мер міста Хайфа в 1951—1969 роках, один із засновників і активістів молодіжного сіоністського руху Хашомер Хацаір (Молода Гвардія) (англ. - Hashomer Hatzair; івр. השומר הצעיר‎) у Польщі.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в місті Турка на Галичині в 1898 році в єврейській родині середнього достатку. Його мати, Ліба (англ. Liba), жила на невеликій фермі, де вона вирощувала фрукти і овочі. Після розлучення з першим чоловіком, Ліба переїхала до Турка і вийшла заміж за галантерейника Зіша (англ. Zisha). Щоб уникнути війська, Зіша змінив своє ім'я на «Олександр» і взяв прізвище дружини («Шнелер»). В родині Шнелерів було шестеро дітей: Еття (англ. Ettia), Абба (англ. Abba), Гінда (англ. Hinda), Яков (англ. Ya'akov), Роза (англ. Rosa) і Малка (англ. Malka).
Після відвідин хедер, Хуші навчався в місцевій гімназії. Він знав багато мов: ідиш, німецьку, іврит, українську і польську, грецьку і латинську. Він планував вивчати медицину і навіть підписував свої зошити «Власність студент-медик Абби Шнелера», але його мрії були зруйновані початком Першої світової війни у 1914 році. Його сім'я в 1914 році тимчасово переїхала до Чехії.

Після повернення Абби до Турки в 1918 році, місто знаходилося вже під владою Польщі. Антисемітизм був на підйомі, і тому група членів Хашомер Хацаір організовували незалежну єврейську силу охорони. Вони успішно діяли в Турці, зупиняючи єврейські погроми та інші атаки, тоді як в інших містах Польщі ці напади на єврейське населення тривали. 4–5 серпня 1918 року в Турці була проведена конференція Хашомер Хацаір. Хуші був одним з голів конференції, і власне там він зголосився на еміграцію на землі Ізраїлю. Навесні 1920 року, на іншій конференції Хашомер Хацаір у Львові, Абба вперше публічно читає слова своєї поеми «У Галілеї, в Тель-Хай», натхненний мужністю Йосип Йосипа Трумпельдора[en] (англ. Joseph Trumpeldor) на Тель-Хай[en]. Дійсно, рішення, прийняті на цій конференції були пройняті духом Тель-Хай: було вирішено, що випускники групи Хашомер Хацаір будуть репатріюватися в Ізраїль, а рух буде надавати допомогу в реалізації цього рішення.

Після прибуття до Палестини Хуші з товаришами займалися мощенням доріг навколо Рош Піна[en], а в 1920 і 1921 роках, Хуші став голавою «Shomria групи», які проклали дорогу Хайфа-Рамат Ішай[en]. У грудні 1920 року, «Shomria групи» відправила Аббу Хуші, на «Першу генеральну конференцію працівників Ізраїлю», під час якої був створений союз єврейських працівників Ізраїлю — Гістадрут (англ. Histadrut).У 1921 році Абба Хуші від імені групи, яка осушувала навколишні болота, звернулися з проханням заснувати в осушеній долині Їзреель поселення. У 1922 році прохання було задоволено і Хуші став одним із членів-засновників кібуца Бейт-Альфа[en].

Після створення кібуца, Абба був посланий Єврейським національним фондом до Польщі для залучення коштів на купівлю земель і облаштування поселення. Під час поїздки до Данциг на конференції Хашомер Хацаір, Хуші був обраний до ради Всесвітнього руху Хашомер Хацаір. У 1925 році Хуші на рік відійшов від керівництва кібуцом, і перевіз свою родину з Турки до Хайфи. В 1926 Хуші одружився з Ханною (англ. Hannah) з Турки. 29 березня 1927, народилася їхня дочка Рут (англ. Ruth). Ханна залишилися в Бейт-Альфа, а Хуші відправився до Хайфи, щоб допомогти у створенні сімейного ресторану і продовжувати свою діяльність від імені Гістадруту. Ханна приєдналася до нього в червні. У вересні 1930 року народився їх син Гаді (англ. Gadi), наступного року — син, Ден (англ. Dan).

У 1926 році Хуші почав працювати на Гістадрут в Хайфі, і в кінцевому рахунку став головним активістом партій Ахдут ХаАвода[en] (англ. Ahdut HaAvoda) і Мапай (англ. Mapai). У 1932 році Хуші був обраний головою Ради робітників Хайфи (посада, яку він займав до 1951. Однією з перших організацій, які Хуші підтримував в Хайфі був спортивний клуб Хапоель (англ. Hapoel). Хуші був обраний в перший Кнесет Ізраїлю в 1949 році як член партії Мапай. Перед виборами 1951 року, він покинув уряд, щоб стати мером Хайфи. Як мер, він став одним із засновників у Хайфі університету, театру, Музею японського мистецтва[en], Музею Мане-Кац і Кармеліт метро.

Абба Хуші помер 24 березня 1969 року.

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • In the House of the Workers of Israel (1943)
  • Nehemias, Eli (11 2005). «The stoppage of the loading of German boats in the Port of Haifa» (in Hebrew). Haifa — The Journal of the Organization for the History of Haifa. Hebrew: אלי נחמיאס, הפסקת ההטענה של אוניות גרמניות בנמל חיפה, חיפה — בטאון העמותה לתולדות חיפה, גיליון 3 נובמבר 2005‎

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]