Цао Пі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цао Пі
кит. 曹丕
Cao Pi Tang.jpg
Портрет імператора Цао Пі
7 століття, Янь Лібень
Псевдо Цзихуань[1]
Народився 187(0187)
Бочжоу[d]
Помер 29 червня 226(0226-06-29)
Династія Вей
Громадянство
(підданство)
Династія Вей
Діяльність поет, письменник, Q16072517
Титул Імператор Вей (220226)
Посада Імператор
Рід House of Cao[d]
Батько Цао Цао
Мати Empress Dowager Bian[d]
Брати, сестри
У шлюбі з Lady Zhen[d], Guo Nüwang[d] і Q10884663?
Діти Cao Rui[d], Cao Lin[d], Cao Jie[d], Cao Rui[d], Cao Yan[d], Cao Xie[d], Cao Li[d], Cao Gong[d], Cao Yong[d], Cao Jian[d] і Princess Dongxiang[d]

Ца́о Пі́ (піньїнь: cáo pī; 187 — 29 червня 226) або Ца́о Пе́й — китайський державний діяч, військовик періоду Саньго, перший імператор династії Вей (220226). Поет і теоретик китайської літератури. Посмертне ім'я — Імператор Вень[2]. Буддистське ім'я — Шіцзу[3].

Біографія[ред. | ред. код]

Цао Пі народився в командирстві Пейго[4]. Старший син полководця Цао Цао. Став його спадкоємцем, усунувши опозиційну групу на чолі з молодшим братом Цао Чжи.

220 року, після смерті батька успадкував його посаду та титул, став головним міністром і ваном Вей. Завдяки порадам вана Чень Цюя здійснив реформу державного апарату, яка передбачала надання чиновницьких посад виключно вихідцям з шляхетних сімей.

Прийняв титул і посаду Імператора від останнього монарха династії Хань — Імператора Сяня. Переніс столицю своєї держави до Лояну. Провів реформу адміністрації, перетворивши регіональну знать на номінальних володарів.

Вимагав визнання свого сюзеренітету від правителя У, Сун Цюаня. Надав йому титул уського вана в обмін на вислання заручників. Через відмову Сун і відновлення союз із державою Шу, організував похід до місцевості Гуанлін, який однак закінчився невдачею.

Добре знав китайську класику. Прагнучи зробити своє царство культурним центром Китаю, він привертав до двору поетів і влаштовував літературні змагання.

Літературна діяльність[ред. | ред. код]

Сам був автором баточисленних віршів і пісень про бенкети і походи, про тлінність людського буття. Вірші Цао Пі образні й елегії. Був автором семислівного вірша — поетичної форми, що стала основною в китайській поезії 7-20 століть. Залишив по собі 44 вірші в жанрах ши і юефу, листи про літературу, літературний трактат «Роздуми про класику»[5] та політично-історичний трактат «Огляд монархів»[6] Його найкраще юефу «Яньський наспів» - «Янь ге син». Його ідеї стали поетичним маніфестом середньовіччя, знаменуючи відхід від конфуціанського раціоналізму і вимоги естетичних критеріїв у поезії. Високо оцінюючи суспільну роль літератури, Цао Пі вперше спробував дати порівняльний аналіз творчості сучасників та коротку характеристику основних жанрів.[7]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. китайська: 子桓піньїнь: xǐhuán.
  2. китайська: 文帝піньїнь: wéndì , Вень-ді.
  3. кит. 世祖, shìzǔ.
  4. Сучасна провінція Аньхой, КНР.
  5. кит. 典論, diǎnlùn, дяньлунь.
  6. кит. 皇覧, huánglǎn, хуанлань.
  7. Краткая литературная энциклопедия (КЛЭ)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]