Лю Сє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лю Сє
Death of Consort Dong.png
29-й Імператор Китаю з династії Хань
28 вересня 189 — 25 листопада 220 року
Попередник: Лю Бянь
Наступник: Падіння династії
 
Народження: 181
Лоян, Династія Хань
Смерть: 21 квітня 234
Громадянство: Eastern Han Dynasty[d][1]
Батько: Лю Хун[1]
Мати: Empress Linghuai[d]
У шлюбі з: Empress Fu Shou[d][1], Empress Cao Jie[d][1] і Lady Dong[d]
Діти: Liu Feng[d], Liu Xi[d], Liu Yi[d], Liu Miao[d], Liu Dun[d] і Liu Man[d]

Медіафайли у Вікісховищі?

Лю Сє (кит.: 劉協; 181 — 21 квітня 234) — останній імператор династії Хань, який правив у 189220 роках. Посмертне ім'я Сянь-ді.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Лю. Син Лю Хуна. Відразу після смерті останнього у 189 році розпочалася боротьба за владу між кланами Хо на чолі із імператрицею-удовицею та Дун на чолі із великою імператрицею-удовицею дун (матір'ю Лю Хуна). На деякий час перемогли перші, й імператором став брат Лю Сє — Лю Бянь. Втім, того року внаслідок інтриг його було скинуто, а новим володарем імперії при підтримці військовика Дун Чжо оголошено Лю Сє. Фактично владу перебрав на себе новий регент Дун Чжо.

У 190 році проти нього повстав Юань Шао. Тоді Дун Чжо разом з імператором перебрався до Чан'аня. В подальшому тривала боротьба за право бути регентом. У 192 році Дун Чжо було вбито, імператора захоплено військовиками Лі Цзуе та Го Сі, а потім Цзу Шоу. У 196 році Лю Сє повертається до Лояна. Тоді ж був захоплений Цао Цао, який змусив імператора пересилиться до своєї ставки у м. Сюй. Відтоді перебував під контролем Цао Цао у 214 році останній наказав вбити імператрицю Фу Шоу та двох синів імператора. Слід за цим за розпорядженням Цао Лю Сє одружився на його доньці Цао Цзе та оголосив її імператрицею.

Після смерті Цао Цао його син Цао Пей 11 грудня 220 року змусив Лю Сє зректися влади на свою користь. Тоді ж Сє отримав титул Шаньян-гуна. В подальшому Лю Сє мешкав переважно у своєму маєтку, зовсім не втручаючись у політичні справи. Помер 21 квітня 234 року.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Chen Shou (2002). Records of Three Kingdoms. Yue Lu Shu She. ISBN 7-80665-198-5.
  • Rafe de Crespigny: A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-220 AD), Leiden/Boston: Brill 2007. S. 554–556.
  1. а б в г China Biographical Database