Девід Чалмерс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Чалмерс, Девід)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Девід Чалмерс
David John Chalmers
Західна філософія
Народження20 квітня 1966(1966-04-20)[1][2] (58 років)
Австралія
Громадянство (підданство) Австралія
Знання мов
 • англійська[3][2][4]
 • Діяльність
 • викладач університету, науково-педагогічний працівник
 • ВикладавНью-Йоркський університет[5][2], Австралійський національний університет[2] і Університет Аризони
  ЧленАмериканська академія мистецтв і наук
  Основні інтересиФілософія розуму
  Свідомість
  Філософія мови
  Значні ідеїВажка проблема свідомості
  Розширений розум
  Два-димансіолізм[en]
  Нейтральний монізм
  Alma materЛінкольн коледж[6], Університет Аделаїди, Університет Індіани і Індіанський університет в Блумінгтоніd
  Літературний напряматеїзм
  Зазнав впливу
 • Дуглас Хофштадтера, Деніел Деннет, Рене Декарт, Рудольф Карнап
 • Історичний періодФілософія 20 століття
  Конфесіяатеїзм
  Нагороди

  Премія Жана Нікодаd (2015)

  Член Американської академії мистецтв і наук[d]

  стипендія Родса (1987)

  Barwise Prized (2007)

  consc.net

  CMNS: Девід Чалмерс у Вікісховищі
  Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

  Девід Джон Чалмерс (англ. David John Chalmers; народився 20 квітня 1966) — австралійський філософ, спеціалізується в галузі філософії свідомості.

  Наукова кар'єра

  [ред. | ред. код]

  Чалмерс закінчив університет в Аделаїді, потім «Лінкольн коледж» при Оксфордському університеті, був стипендіатом в Родезії, отримав ступінь доктора філософії в Індіанському університеті в Блумінгтоні під керівництвом Дугласа Гофштадтера. Після захисту докторської дисертації брав участь у програмі «філософія-неврологія-психологія», яку очолював з 1993 по 1995 Енді Кларк в університеті Вашингтон в Сент-Луїсі. До того, як він почав викладати в Австралійському національному університеті в 2004, Чалмерс викладав філософію в університеті в Аризоні і був главою центру досліджень проблем свідомості при ньому ж, до цього викладав у Санта-Крузі.

  Автор монографії The Conscious Mind (1996), в якій він розглядає проблеми свідомості і відкидає спрощений погляд на свідомість з точки зору фізичних процесів. The Sunday Times визнала його книгу «найкращою науковою монографією року».

  Очолює центр, який займається питаннями свідомості, і викладає філософію в Австралійському національному університеті та Нью-йоркському університеті.

  Роботи

  [ред. | ред. код]

  Чалмерс виклав свою ідею про «важку проблему свідомості» (the hard problem of consciousness) у вищезгаданій книзі і в своїй статті Facing Up to the Problem of Consciousness («Назустріч проблемі свідомості»). Тут він проводить відмінність між легкими проблемами свідомості і важкою проблемою свідомості, яку можна виразити так: «чому взагалі існує сприйняття сенсорної інформації?», «Чому існує свідомість». Головна тема його дослідження — це розходження між біологічною роботою мозку і поведінкою, з одного боку, і ментальним досвідом, який розглядається окремо від поведінки, тобто кваліа, з іншого. Він стверджує, що поки немає вичерпного пояснення відмінностей між цими двома системами. Також він критикує матеріалістичне пояснення ментального досвіду, що робить його дуалістом в епоху, коли домінують моністичні ідеї.

  Як доказ своїх ідей він висуває гіпотезу «філософського зомбі», який по суті є нормальною людиною, але не має кваліа і здатності відчувати. Він стверджує, що оскільки існування зомбі можливо, то поняття кваліа і здатність відчувати досі не отримали повного пояснення з точки зору фізичних властивостей. Чалмерс допускає, що свідомість бере початок в будь-якій інформаційній системі (див. теорія інформації), і таким чином він визнає одну з форм преанімізму і не виключає, що навіть термостат в якійсь мірі володіє свідомістю. Чалмерс одного разу зазначив, що він є агностиком в питаннях преанемізму і вважає, що ці питання не є абсолютно недоказовими. Вихід у світ монографії Чалмерса The Conscious Mind («Усвідомлюючий розум», 1996) викликав великий резонанс у науковому світі. У науковому журналі Consciousness Studies («Дослідження в області свідомості») було опубліковано більше двадцяти різних робіт на цю тему таких дослідників, як Деніел Деннет, Макгинн Колін, Франсиско Варела, Френсіс Крік, Роджер Пенроуз та інших.

  Оцінки

  [ред. | ред. код]
  На початку XXI століття, мабуть, не вдасться знайти жодної значущої книги про свідомість, в якій не згадувалися б роботи цього автора, … і найпростіше пояснення полягає в тому, що Чалмерс — дуже глибокий і оригінальний мислитель. … Його туссанський виступ 1994 … забезпечив йому миттєву славу, закріплену фундаментальною працею 1996 р. — «Усвідомлюючий розум».

  Васильєв В.В. Важка проблема свідомості. - М., 2009. - С. 152.

  За дев'ять років, що минули після публікації книги Чалмерса, було продано 70 тисяч примірників, і тепер можна сміливо стверджувати, що він став живим класиком. …

  Враховуючи впливовість ідей цього філософа на Заході, важко назвати нормальною ситуацію, в якій ні головний твір Чалмерса «Усвідомлюючий розум», ні інші його публікації не перекладені на російську мову. При повній відсутності монографій, присвячених творчості філософа, статті про нього настільки рідко зустрічаються в нашій історико-філософської періодиці, що можна було б припустити, що мова йде не про творця оригінальної доктрини свідомості, а про малопомітного і непродуктивного автора. Небагата бібліографія вітчизняних робіт про Чалмерса зводиться до глави «Д. Чалмерс: всі рішення погані» у … монографії В. В. Васильєва і до двох статей.

  Гарнцева Н. М. Натуралістичний дуалізм Д. Чалмерса — Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук. — М.: МГУ, 2009.

  Примітки

  [ред. | ред. код]
  1. Internet Philosophy Ontology project
  2. а б в г Library of Congress AuthoritiesLibrary of Congress.
  3. а б Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  4. CONOR.Sl
  5. https://as.nyu.edu/faculty/david-chalmers.html
  6. Rhodes Scholar Database
  7. datos.bne.es: El portal de datos bibliográficos de la Biblioteca Nacional de España — 2011.

  Література про Д. Чалмерса

  [ред. | ред. код]
  1. Андрій Леонов. «Арґумент зомбі» Девіда Чалмерса: переднє слово перекладача // Філософська думка, 2015. — С. 51-59. Посилання: http://www.philosophy.ua/uk/community/papers/argument-zombi-devida
  2. Переклад як (не)порозуміння. Термінологічна дискусія: What is it like to be a zombie? (Он-лайн-дискусія до перекладу "Аргументу зомбі" Девіда Чалмерса) // Філософська думка, №1, 2016. - С. 83-111. Посилання: http://www.philosophy.ua/uk/community/papers/pereklad-yak-0 [Архівовано 7 серпня 2016 у Wayback Machine.]
  3. Переклад як (не)порозуміння. Термінологічна дискусія // Філософська думка, 2015. — С. 68-93 Посилання: http://www.philosophy.ua/uk/community/papers/pereklad-yak [Архівовано 7 серпня 2016 у Wayback Machine.]
  4. Леонов А.Ю. Філософія свідомості Девіда Чалмерса // Актуальні проблеми духовності. ― Кривий Ріг, 2014. ― Вип. 15. ― С. 216–237. Посилання: http://kdpu.edu.ua/download/kaf_philosof/AkProD/Zbirka15/Zb15_2014_216-237_Leonov.pdf[недоступне посилання з липня 2019]
  5. Сухов Д.Б. Дэвид Чалмерс и аргументы против физикализма. Статья 1: Супервентность // Актуальні проблеми духовності: зб. наук. праць / Ред.: Я.В.Шрамко. Вип. 14. — Кривий Ріг, 2013, с. 201–211. Посилання: http://kdpu.edu.ua/download/kaf_philosof/AkProD/Zbirka14/Zb14_2013_201-211_Sukhov.pdf[недоступне посилання з липня 2019]
  6. Васильєв В.В. «Чалмерс: всі рішення погані» // Важка проблема свідомості. — М. : Прогрес-Традиція, 2009. — С. 152—189. — 1000 прим. — ISBN 978-5-89826-316-0.
  7. Гарнцева, Наталія Михайлівна. Натуралістичний дуалізм Д. Чалмерса — Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук. — М.: МГУ, 2009.

  Посилання

  [ред. | ред. код]