Нейтральний монізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діаграма, яка порівнює картезіанський дуалізм, фізикалізм та ідеалізм

Нейтральний монізмметафізичне переконання, згідно з яким психічне та фізичне є двома способами організації або опису одних і тих самих самих елементів, які самі по собі є «нейтральними», тобто не мають ні фізичного, ні психічного характеру. Ця точка зору заперечує, що психічне та фізичне — дві принципово різні речі. Швидше за все, з точки зору нейтрального монізму, Всесвіт складається лише з одного виду субстанції — у вигляді нейтральних елементів, які самі по собі не є ні психічними, ні фізичними. Ці нейтральні елементи, можливо, мають властивості кольору та форми, так само, як і ми сприймаємо ці властивості. Але ці оформлені та наділені кольором елементи не існують у розумі (розглядається як реальність що існує, хоч вона дуалістична, а хоч фізична); вони існують самі по собі.

Нейтральний монізм являє собою один з різновидів двоаспектної теорії. Відповідно до нейтрального монізму, все суще складається з одного виду (звідси назва монізм) первинної сполуки, яка сама по собі не є ні психічною, ні фізичною, але здатна виявляти різні психічні та фізичні аспекти або атрибути, які є двома боками однієї і тієї ж базової реальності в одній субстанції[1][2].

Найвизначнішими представниками нейтрального монізму є Девід Бом Вільям Джеймс, Бертран Расселл і Томас Нагель.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Стівен Пріст. Теорії свідомості. — Москва : Идея-Пресс, Дом интеллектуальной книги, 2000. — 288 с. — ISBN 5-7333-0022-1 (рос.).
  2. Е.В. Вострикова. Аналіз свідомості // Енциклопедія епістемології та філософії науки / Касавін Ілля Теодорович. — Москва : «Канон+», РООИ «Реабилитация», 2009. — 1248 с. — ISBN (рос.).

Посилання[ред. | ред. код]