Чамерія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Область Чамерія

Чамерія (алб. Çamëria, грец. Τσαμουριά Tsamouriá) — частина прибережної області Епір, що охоплює південь Албанії і північно-західну Грецію[1][2]. Термін використовується на означення умовного територіального формування в середовищі албанців (й частини греків).

Поняття «чамерія» використовується як ознака територіального поширення субетносу чамів. Більшість території, що називається Чамерія, розділено між грецькими номами Теспротія (Thesprotia) і Превеза (Preveza), та південним краєм Албанії Саранда (Sarande) району й деякими селами в номі Яніна. Цей термін не визнаний у Греції, почасти через його передбачуване суперечливе тлумачення та можливе сприяння поширення албанського іредентизму, а почасти через те, що грецькі топоніми Епір і Теспротія були відомі в цьому регіоні ще з найдавніших часів.

Географічні особливості[ред. | ред. код]

Оскільки територія Чамерії знаходиться, здебільшого, на північному заході Греції в прибережній зоні, то там характерні всі особливості середзенмоморського клімату притаманного для гірської півночі грецьких гір.

Етимологія[ред. | ред. код]

Чамерія названа на честь аетносу Чамів, шляхом додавання суфікса-«еріа», що албанською мовою означає «земля Чамів». Цю територіальну ознаку було вперше застосовано до територій сучасної Теспротії за часів османського панування[3][4] і в наш час вона поширилася на всі, колишні, території компактного проживання цього етносу. Ще одним фактором, який повпливав на етимологію-найменування цієї території, була давньогрецька назва річки Тяміс (Thyamis), яка за албанською вимовою читається як Чам (Cham) — оскільки ця річка була ореалом поширення етносу чамів.

Межі[ред. | ред. код]

Рельєф та клімат[ред. | ред. код]

Чамерія складається в основному гористої місцевості — гірські долини, пагорби та гори концентруються у її південній частині, в той час як сільськогосподарські угіддя знаходяться в північній частині та в прибережній морській зоні. Більшість сільськогосподарських господарств тісно прив'язані до сітки доріг і річок в межах долин. В Чамерії протікає п'ять річок, а саме, Павлло (Pavllo) на півночі, Ахеронт (Acheron), Лоурос Арахтос (Louros Arachthos) і Тяміс (Thyamis) — чотири з перелічених знаходяться в Греції, і лише одна в Албанії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kretsi, Georgia.The Secret Past of the GreekAlbanian Borderlands. Cham Muslim Albanians: Perspectives on a Conflict over Historical Accountability and Current Rights in Ethnologica Balkanica, Vol. 6, p. 172.
  2. Jahrbücher für Geschichte und Kultur Südosteuropas: JGKS, Volumes 4-5 Slavica Verlag, 2002.
  3. «ReferenceA»>Balkan Studies By Hetaireia Makedonikōn Spoudōn. Hidryma Meletōn Cheresonēsou tou Haimou Published by Institute for Balkan Studies, Society for Macedonian Studies., 1976
  4. NGL Hammond, Epirus: the Geography, the Ancient Remains, the History and Topography of Epirus and Adjacent Areas, Published by Clarendon P., 1967, p. 31

Посилання[ред. | ред. код]