Шабельники (Чигиринський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шабельники — колишнє село Чигиринського району Черкаської області. В 1959 році територія села затоплена водами Кременчуцького водосховища, а його мешканці переселені до зановоствореного села Тіньки.

Шабельники в козацькі часи славилися на виготовленні шабель. За іншою версією, Шибельники — через масові страти на шибениці.

Лаврентій Похилевич в своїх «Сказаннях про населені місцевості Київської губернії» згадує, що село було розташоване при підошві Дніпровських гір, за 2 версти від Бужина і в минулому ймовірно було його передмістям. На горі в селі існувало укріплене містечко, а в степу було багато могил. Земля була родюча, хоча трохи піскувата. В 1741 році тут було 90 дворів, а в 1808 році вже 87 дворів і 990 мешканців. В середині 19 століття в селі проживало 2 235 чоловік, з них 20 євреїв.

Церква в селі була дерев'яна, 5-го класу, в ім'я Святого Пророка Іллі і мала 57 десятин землі. Збудована в 1765 році на місці старої. Також серед села існувало місце престолу якоїсь іншої церкви, існування якої можна віднести до 17 століття.

У 18751877 роках село Шабельники було осередком Чигиринської змови, повстання, що готувалось, але було розкрите.

В селі народилися:

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]